IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Общество
16:34 | 21 февруари 2020
Обновен: 22:21 | 19 април 2024

Има ли в България зараза от вируса на кафяво набраздяване по плодовете на доматите?

През периода от месец септември 2019 г. до момента в Централната лаборатория по карантина на растенията (ЦЛКР) са постъпили 34 проби и са извършени 86 лабораторни анализа

По материала работи: Пламен Янков
Има ли в България зараза от вируса на кафяво набраздяване по плодовете на доматите?

В България няма открити растения и семена на домати и пипер, заразени с кафяво набраздяване по плодовете на доматите (Tomato brown rugose fruit virus - ToBRFV). През периода от месец септември 2019 г. до момента в Централната лаборатория по карантина на растенията (ЦЛКР) са постъпили 34 проби и са извършени 86 лабораторни анализа. 9 проби семена на домати и 15 на пипер са от внос, останалите – от местно производство. Зараза от вируса на кафяво набраздяване по плодовете на доматите не е установена.

 

България изпълнява Програма за наблюдение на зеленчукови култури за карантинни вредители 2020 г., в която е заложено наблюдение и пробовземане при производството на домати и пипер. При съмнения за зараза от ToBRFV всеки производител е необходимо да се е обърне към инспекторите по растителна защита в Областните дирекции по безопасност на храните.

 

Движението на растения за засаждане на територията на Европейския съюз става задължително с фитосанитарен паспорт, издаден от фитосанитарните власти, гарантиращ отсъствието на вируса.

 

Всички партиди с растения за засаждане от зеленчуците, които се внасят в страната от трети държави, се придружават от фитосанитарен сертификат и преминават официален контрол на входния пункт. След проверката официалните фитосанитарни инспектори вземат и изпращат проби за лабораторен анализ в ЦЛКР. 

 

Основните гостоприемници на ToBRFV са домат и пипер. При доматите симптомите варират в зависимост от сорта и включват хлороза, мозайка и петна по листната петура, некротични петна по стъблото, жълти или кафяви петна по плодовете. Те се деформират и имат неправилно узряване, което прави плода с лош търговски вид.

 

При пипер листните симптоми включват деформация, пожълтяване и мозайка по листата. Плодовете са деформирани, с жълти или кафяви области или зелени ивици. Симптомите много наподобяват и на други вирусни инфекции като тютюневата мозайка (TMV), доматената мозайка (ToMV) и други срещани у нас. Идентификацията се извършва само в лабораторни условия.

 

Вирусът се пренася със заразен посадъчен материал и чрез контакт. Може да остане в растителни остатъци и замърсена почва в продължение на месеци.

 

След като вирусът бъде идентифициран в дадена зона се прилага комплекс от мерки, които да ограничат заразяването - унищожаване на заразени растения, прилагане на строги хигиенни мерки - ограничава се достъпа на хора, извършва се дезинфекция на машини, оборудване, повърхности и опаковъчен материал, подмяна на работното облекло, на всички плодове,  събрани от мястото на производство се извършва почистване и дезинфекция, след прибиране на реколтата и почистване на оранжерията се извършва дезинфекция, включително тестване, за да се провери липсата на вируса в следващата култура.

Коментари

Новини Варна