IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Политика
12:34 | 4 ноември 2017
Обновен: 17:55 | 24 април 2024

Ром си построил незаконен ресторант върху парцел, дарен на общината

Случаят стигна до парламента

По материала работи: Борис Проданов
Ром си построил незаконен ресторант върху парцел, дарен на общината

Жител на Ново Паничарево дарил земя на община Приморско, за да се направи парк или градинка в центъра на селото. Вместо парк обаче в парцела „цъфнала” незаконна постройка на „предприемчив” ром, който решил да си направи ресторант.

 

Казусът стигна до Народното събрание, тъй като беззаконието е от далечната 2009 г., но до ден днешен институциите не са предприели адекватни мерки.

 

Бургаският депутат от БСП Николай Тишев зададе въпрос към регионалния министър Николай Нанков по време на последния парламентарен контрол, съобщи "Флагман".

 

„Преди няколко седмици в приемния ми ден в Бургас се срещнах с жители на село Ново Паничарево, община Приморско. На срещата ми беше поставен въпросът за незаконна постройка върху общинска собственост в центъра на селото. През последните 7-8 години са изпратени безброй жалби и сигнали до Община Приморско, РДНСК-Бургас, ДНСК, областен управител Бургас, без да има предприети каквито и да е действия от страна на общинската или държавната администрация”, каза Тишев.

 

Община Приморско е издала констативен акт за премахване на незаконния обект, а ДНСК се произнася, че отстраняването е изцяло в компетенциите на кмета на общината. На практика се получава прехвърляне на топката между общинска и държавна администрация, обясни още депутатът, който към въпроса си е приложил част от кореспонденцията между институциите.

 

Николай Тишев попита министър Нанков - какви мерки смята да предприеме за прилагане на закона и за премахване на незаконната постройка и каква административна санкция ще наложи чрез подопечната му Дирекция за национален строителен контрол (ДНСК) на отговорните служители на Община Приморско за неприлагането на съответния член от Закона за устройство на територията (ЗУТ).

 

Министърът не остана доволен от начина на задаване на въпроса: „Прехвърляне на топката – звучи доста така интересно, изнесено от Вашата уста, но Вие с колегите Ви от миналия петък сте ме подхванали от вашата парламентарна група. Миналата седмица беше Манол Генов.”

 

След това министър Нанков описа хронологията на събитията.

 

От нея става ясно, че е подаден сигнал още през 2009 г., след което е издаден констативен акт на 5 ноември 2009 г. Той е бил основание за събаряне на незаконния обект. Преписката е изпратена на РДНСК-Бургас за произнасяне по компетентност.

 

„Факт е, че три години не е имало произнасяне на РДНСК-Бургас – факт”, призна Николай Нанков.

 

От 26 ноември 2012 г. обаче влязло в сила изменение на ЗУТ, според което обектите 4-а, 5-а и 6-а категория са станали отговорност на местните власти. Затова казусът е върнат на кмета на Приморско, за да предприеме действия.

 

Той е издал заповед на 13 юли 2017 г. за премахване на едноетажната постройка.

 

„На 2 октомври т.г. е извършен пореден оглед на незаконния строеж от ДНСК, въпреки че споменах – е извън нашата компетентност понастоящем. (Ще кажа и какви административни действия ще предприемем - правилно зададохте въпрос, имаме такава възможност.) При който оглед е констатирано, че незаконното строителство не е премахнато, поради което е разпоредено незабавното му премахване. Имаме това право – да контролираме общинските администрации как да извършват контрола върху обектите 4-а, 5-а и 6-а категория”, заяви още Николай Нанков.

 

Ако в едномесечен срок не бъде премахнат обектът, ще бъде потърсена административна отговорност на виновните длъжностни лица от Община Приморско по реда, вписан в ЗУТ.

 

„Това са лицата евентуално, които не са предприели необходимите действия – главен архитект, упълномощено от кмета длъжностно лице. И в тази връзка ще упражним пълното си право на контрол, ако (споменах) нямаме последващи действия по компетентност от страна на общинската администрация”, добави министър Нанков.

 

В репликата си Николай Тишев изрази удовлетворение, че все пак са предприети действия, след като общинската администрация не искала да си изпълнява задълженията.

 

Депутатът обаче попита: „Трябва ли народен представител да зададе въпрос към министъра, за да има някакви последващи действия? Защото тези действия, които ДНСК е извършила последния месец, можеха да бъдат извършени (законът им позволява) и в предходните години. Обаче реакция няма.”


Тишев зададе уточняващо питане – кога изтича едномесечният срок, след който трябва да последват санкциите за администрацията в Приморско.

 

Министърът обаче обясни, че още се изяснява на какъв етап е процедурата и дали има някакви обжалвания в съда.


„Не мога да се съглася с факта, че поради зададения Ваш въпрос ДНСК се е размърдала”, каза още Николай Нанков, според когото проверката на министерството от 2 октомври била преди въпроса на Тишев.


Освен това заповедта на кмета на Приморско е още по-назад във времето – тя е издадена на 13 юли 2017 г.

 

Николай Нанков обясни, че процедурата изисква да се избере изпълнител за премахване. Заповедта може да се обжалва. Насрочва се дата и час, което също можело да бъде обжалвано…


В крайна сметка започвал да тече 30-дневен срок, след който, ако обектът не бъде съборен, трябва да последват санкциите за отговорните лица от администрацията на Община Приморско.

 

Към 2 октомври нямаме премахнат обект. В момента изискваме документацията, да видим в коя хипотеза сме – защо се е забавила общината. Дали поради липса на избран изпълнител, дали поради обжалване на заповедта, или пък на възлагателното писмо, уточни Николай Нанков.


Той се ангажира да уведоми в писмена форма депутата Тишев за това как министерството ще изпълни ангажимента и пълномощията си.

 

От разменените реплики така и не стана ясно чий е и какъв е незаконният обект.


Пред „Флагман” обаче Николай Тишев разказа, че получил информацията след среща с граждани от района. Оплакал му се лично дарителят на въпросния терен.


Човекът разказал как подарил парцела на общината с цел да се направи малък парк или градинка. Вместо това обаче циганин построил масивна метална постройка, като идеята му била това да стане ресторант.

 

Нарушителят предупредил дарителя да спре да подава сигнали и дори го заплашил.


Постройката била около 70-80 кв. метра. Ромът обяснявал, че има 10-годишен срок на търпимост и когато той изтече, ще активира „бизнес” начинанието си.

 

Вероятността това да се случи обаче изглежда рязко намалява, след като безобразието стигна вече и до парламента и ресорния министър.

 

факти.бг

Коментари

Новини Варна