IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
21:36 | 28 септември 2016
Обновен: 15:59 | 24 май 2025

Пешеходците нямат абсолютно право при пресичане на пешеходна пътека

Това се казва в становище на Висшия адвокатски съвет

По материала работи: Слав Велев
Пешеходците нямат абсолютно право при пресичане на пешеходна пътека

Пешеходецът няма абсолютно право при пресичане на пешеходна пътека. Предимството, гарантирано от закона, е налице единствено ако човекът е застанал на „зебрата" правомерно и е съобразил пресичането си със скоростта, посоката на движение и отстоянието на приближаващия автомобил.

 

Това се казва в становище на Висшия адвокатски съвет по тълкувателно дело на ВКС, което беше поискано от председателя на съда, правосъдния министър и главния прокурор, пише "Дарик".

 

Повод за искането стана смъртта на Лора Казанлиева от Варна, прегазена от моторист на пешеходна пътека. Подсъдимият за произшествието получи две години затвор, а крайното становище на съда беше, че Лора е съпричинител на инцидента. Един от основните въпроси в тълкувателното дело, което цели уеднаквяване на противоречивата съдебна практика по дела за транспорти престъпления, е какви са измеренията на правото на пешеходеца на пешеходна пътека, дали той е съпричинител при катастрофа, ако тя е на пешеходна пътека, на светофар или на място, което е продължение на тротоара или на бордюра.

 

Според Висшия адвокатски съвет правото на пешеходеца не може да бъде абсолютно. В позицията се посочва, че след като предимството е правото на един участник в движението да премине пред друг през дадено място на пътното платно, то неговото съдържание винаги предполага правомерно поведение на всички участници в движението.

 

А именно пешеходците е необходимо да се съобразят със скоростта, посоката на движение и отстояние на приближаващите към тях превозни средства, както и да сигнализират водача за намерението си да пресекат. В случая са без значение възрастови особености, житейска зрялост, умствена недоразвитост, болестното състояние, умората и разсеяността на пешеходците.

 

Законодателят е категоричен и вменява задължение на всеки пешеходец да спазва тези правила, се казва още в становището на Висшия адвокатски съвет.

 

Като основен акцент в позицията на съвета прави впечатление тезата, че при инцидент на пътя, завършил с телесна повреда или смърт, ако пострадалият пешеходец също е нарушил правилата, това трябва да се отчита при определянето на наказанието на шофьора.

 

Четете още По-дълго ли чакаме да пресечем заради "умните" светофари?

Коментари

Новини Варна