Констатираните огнища на Инфлуенца по птиците /птичи грип/ вече са 26. Това стана ясно на заседание на Националния оперативен щаб за контрол и ликвидиране на заболяването, което се състоя днес в сградата на Българска агенция по безопасност на храните /БАБХ/, съобщиха от пресцентъра на БАБХ.
В Щаба са участвали представители на Министерството на земеделието и храните, на Министерството на здравеопазването, на МВР, на ДАНС. Със съдействие на Министерство на правосъдието се предвижда в борбата със заболяването да се включат и лица, лишени от свобода. На заседанието е станало ясно още, че ще бъдат унищожени общо 116 308 птици.
Констатирани са били 26 огнища на заболяването в девет области – Видин, Враца, Кърджали, Монтана, Пазарджик, Пловдив, София-област, Стара Загора и Ямбол. Представителите на МВР съдействат по време на ликвидиране на огнищата за спазване на наложените мерките за контрол на заболяването, ограниченията за движение на птици и повишаване информираността на населението по места, като особен фокус са стопани на птици, отглеждани в т. нар. заден двор.
Обсъдено е било евентуално удължаване на срока за вдигане на мерките в предпазните и надзорните зони и в частност повторно заселване на обектите. Представителите на птицевъдния бранш са предложили по стриктни мерки, като повторното заселване на обектите в засегнатите региони да се позволи след шест месеца от приключване на мерките по ликвидиране на огнището.
Съгласно настоящето законодателство мерките са 21 дни за предпазна и 30 дни за надзорна зона. Очаква се Центърът за оценка на риска по хранителната верига да направи анализ относно необходимия срок за вдигане на забранителните мерки.
Със заповед на министъра на земеделието и храните, издадена този вторник, е забранен ловът на пернат дивеч, както и разселването му. Ограничението важи за територията на страната. Предстои организирането на срещи между ръководители на ловни дружества и ловни дружинки и населението, с участието на официални ветеринарни лекари по места за запознаване с епизоотичната обстановка, мерките за контрол, надзор и ликвидиране на болестта инфлуенца по птиците.
източник: trud.bg
Още по темата Забранява се лова на пернат дивеч на територията на цялата страна

Нагло паркиране в София: Гаражи непрекъснато са блокирани
Сигнал от Бургас: Контейнер за боклук е оставен в центъра на ключово кръстовище
Най-актуалните тенденции при коледните украси за 2025 г.
Рецепта за коледни меденки с портокал и канела
Китай бързо настига САЩ в научните постижения
Температури до -98°C: Къде се намира най-студеното място на Земята
Под Гренландия са засечени температурни аномалии
Телескопът XRISM е открил хлор и калий в останките от свръхнова
След драма с ВАР: Ливърпул разплака Интер
Барса обърна и Айнтрахт, неочакван герой с дубъл
"В Реал Мадрид има голям натиск." Пеп защити Алонсо
Локо София маха двама българи
Дневен хороскоп за 10 декември, сряда
Златен петък: Пари и късмет за 3 зодии на 12 декември
Кога кашлицата трябва да ни притеснява?
Fibank представи традиционния си благотворителен календар в подкрепа на художествената гимнастика
Защо тялото ни търси тишината?
Селективен мутизъм: Когато думите на детето замръзват от страх
Какво е влиянието на епигенетиката при ендометриозата?
БАПЗГ организира протести в цялата страна от сряда заради ниските минимални заплати в последните проектобюджети
S&P 500 затвори почти без промяна в очакване на решението на Фед за лихвите*
Нагло паркиране в София: Гаражи непрекъснато са блокирани
Катар създава национална AI компания по примера на ОАЕ и Саудитска Арабия
Мачовете по телевизията днес, 10 декември
10 от най-великите творения на Zagato
У дома за празниците – бъдете стилни и неустоими с Calvin Klein
3 зодии, които винаги се изкарват жертви
Коментари