IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
19:28 | 5 февруари 2017
Обновен: 21:17 | 12 май 2025

Акция в солидарност към протестите в Румъния се провежда в София

Около 40 души се събраха пред румънското посолство в столицата

По материала работи: Слав Велев
Снимка: bTV

Акция на солидарност към протеста на румънците срещу смекчаването на антикорупционното законодателство се провежда пред Румънското посолство в София от 17 часа, въпреки че указът, който би освободил редица румънски политици от наказателна отговорност, е отменен от правителството в Букурещ и се очаква официално писмено изявление.

 

Около 40 души се събраха на протеста, за да изразят недоволството си към решенията на румънското правителство, както и в подкрепа на големите протести от няколко дена в Букурещ. Хората носят плакати в подкрепа на това да има наказания за извършителите на престъпления. Протестиращите не вярват, че указът действително ще бъде отменен, и заявяват, че протести ще има, докато не видят "черно на бяло" отяната. Демонстрацията ще продължи до 20 часа.

 

 

В предаването "Неделя 150" съорганизаторът на демонстрацията - журналистът Иван Радев - разказа какво означава изразената солидарност за румънците:

 

Появиха се плакати на протеста в Букурещ – „Благодарим ти България“. Дори вчера на сградата срещу румънското правителство беше беше изписано на английски „ Благодарим България“ и на български „Румъния те обича“. Това, което се случва в Румъния, всъщност е и в резултат на един акт на правителството, който изведнъж успя да заличи всички различия в обществото. Той е толкова скандален – румънският „Кой?“ – аналогията е много точна.

 

БНР

 

Четете още: Народът в Румъния: Искаме и оставка!

 

 

Коментари

Новини Варна