IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 23°
България
19:26 | 7 март 2018
Обновен: 18:43 | 21 март 2024

По отчети към НЗОК половината бебета у нас са недоносени

Касата реши да сложи таван на броя деца, които да се отчитат по тези клинични пътеки

По материала работи: Юлиян Атанасов
По отчети към НЗОК половината бебета у нас са недоносени

Изкривяванията в здравната система у нас стигнаха нов абсурд. Ако се ползват данните от отчетите към здравната каса, излиза, че в България недоносени се раждат цели 46% от бебетата, при положение че дори в Третия свят процентът е под 20. Това става ясно от стенограма от заседанието на надзорния съвет на НЗОК от средата на миналия месец. "Световната статистика показва, че в Мали има 16.8% недоносени регистрирани, в Конго са 19.9%, в Европа 7.7%, в България 46.6% недоносени, което е безумие. Ние разбираме, че това не е реалният процент", казва пред членовете на надзора управителят Камен Плочев. Данните на неонатолозите у нас сочат, че бебетата, родени под 37-мата седмица, са между 10 и 12 на сто.

 

"Проблемът е, че когато се роди детето, то няма единен граждански номер. Те го пишат под някакъв техен вътрешен код, след което го прехвърлят от едно отделение в друго, където го регистрират под техен вътрешен код, третото отделение - по техен вътрешен код и така от отделение на отделение едно дете събира четири кода, все едно са четири различни деца", обяснява Плочев как се получава абсурдната статистика. Това би следвало да означава и че за едно бебе се плаща четири пъти по клинична пътека.

 

От касата предлагат новородените да получават един код в болницата и той да не се мени. Освен това от НЗОК са се консултирали с неонатолози и са определили среден процент - 15 на сто от новородените, които ще могат да минават по пътеки за недоносени. "Този процент не е фиксиран, никой няма да върне недоносено дете", коментира по този повод Плочев. Освен това индикативният таван няма да важи за бебета, родени в една болница, но преведени в неонатологията на друга, тъй като се случва от по-малки болници да се налага да пращат по-тежки случаи в по-големи.

 

Специалистите отдавна предупреждават, че детското и майчиното здравеопазване, включително и неонатологичните грижи, са критично недофинансирани, което обяснява и защо болниците отчитат толкова случаи на недоносени, за които се плаща допълнително. Въпреки че от 1 април цените на половината пътеки, плащани от касата, ще се повишат, неонатологичните не са сред тях. Рамковият договор за тази година предвижда също и повече контрол при изписването на онколекарствата и при отчетите при интензивните грижи. Занапред при договор с касата отделенията за интензивни грижи ще подписват договор за определен брой легла. Това, според председателя на надзорния съвет Жени Начева, се прави, за да се спират опити да се надписва дейност, т.е. касата да може да следи дали не се отчита над 100% използваемост на интензивните легла.

 

Касата ще опита и още една форма на контрол над изписването на лекарства в онкологията, след като досегашните не дадоха резултат. "Създаваме регионални и национална комисия за наблюдение на медицинската онкология и онкохематологията, които няма да имат отношение към лечението на пациентите, а по-скоро след назначаване на терапията ще правят съответните проверки и контрол върху изписаните протоколи, така че да има кръстосани проверки между комисии на регионален и на национален принцип, и контрол върху назначаване лечението на пациентите", обяснява Начева и допълва, че така ще се контролира работата на онкокомисиите в болниците, които определят терапията на пациентите.

segabg.com

Четете още: България постига успехи срещу трафикантите на хора

 

Коментари

Новини Варна