IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
България
13:19 | 28 април 2018
Обновен: 10:22 | 12 май 2025

Хората над 55 години - скритият резерв на пазара на труда

Те са с 10% по-ангажирани от групата 25-35 години, твърдят експерти

По материала работи: Юлиян Атанасов
Хората над 55 години - скритият резерв на пазара на труда

Скритият резерв на пазара на труда са хората над 55 години. Това казаха Детелина Смилкова, вицепрезидент на Висшето училище по застраховане и финанси (ВУЗФ), и Георги Първанов, управляващ директор на „Ситийм“, в предаването „Светът е бизнес“ по Bloomberg TV Bulgaria.„Оказва се, че хората над 55 години са с 10 % по-ангажирани от групата 25-35 години. И тяхната ангажираност стига до 78%. Отделно от това хората над 55 години са много по-добри ментори, имат много по-висока работна етика и култура и са много по-лоялни“, каза Смилкова.Тя добави, че по света има институти, които се занимават с изследване на пенсионирането. Те са определили кои са подходящите професии за хората над 55 години. Има ги и тези, които не са подходящи. В САЩ към неподходящите за групата 55+ професии са административните и търговските позиции, в сектора на недвижимите имоти, хотелиерския и туристическия бизнес, както и оператори на машини.

 

„С 56 % се увеличава броят на хората, които предпочитат да бъдат счетоводители. За България нямам статистика, но за САЩ се казва, че 64% от служителите стават свидетели на дискриминация, свързана с възрастта", отбеляза Смилкова.Тя подкрепи тезата, че възрастовата категория над 55-годишни българи са скритият резерв за пазара на труда. „Смята се, че са ни необходими 14,5 млн. повече работни места, а само 7 млн. млади работници ще навлязат на пазара на труда. Трябват ни два пъти повече“, изтъкна експертът.

 

По думите ѝ хората на 55+ имат и умения, които по-младите не притежават.„Четири са възможните резерви на пазара на труда. Едната е групата от 16 до 18 г., втората е по-добра интеграция на малцинствата в пазара на труда, третата е една доста голяма група от 200 хиляди души, които нито работят, нито учат и основно се издържат от пари от чужбина. И четвъртата е групата 55+“, подкрепи тезата и Георги Първанов.

 

Той заяви, че възрастовата граница е сложена условно, но горна не съществува. „Моите очаквания са, че дори едни 10% от 2,17 млн. пенсионери в България, които се чувстват здравословно добре и имат желание да се върнат на пазара на труда на половин или на пълен работен ден, това е огромен резерв в пазар с пълен дефицит на работна ръка“, смята Първанов.Как да достигнем до тези кандидати? Кои са успешните примери в практиката на наемане на по-опитни работници над 55-годишна възраст? Вижте видеото на Bloomberg TV Bulgaria.

 

По статията работи: Екип на Bloomberg TV Bulgaria

Четете още: Борисов: Страните от Западните Балкани трябва да решат проблемите помежду си

Коментари

Новини Варна