IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 17°
България
19:53 | 1 юли 2018
Обновен: 15:02 | 27 април 2024

Клошарите изкарват 16 млн. лв. годишно от картон, желязо...

Предават половината от рециклираните отпадъци, на месец си докарват 266 лв.

По материала работи: Юлиян Атанасов
Клошарите изкарват 16 млн. лв. годишно от картон, желязо...

Повече от половината от рециклираните отпадъци в София се предават от клошари, а общият им годишен доход възлиза на поне 16 милиона лева. Това показва анализ на Институт "Отворено общество".Между 4 и 5 хиляди души редовно събират и предават отпадъци от контейнерите в София.60% от рециклирания боклук в столицата се предава именно от бездомници. Годишно от предаване на хартия, стъкло и метал така наречените "дребни събирачи" печелят 16 милиона лева.Това обаче не значи, че са милионери – годишно бездомник изкарва от рециклиране 3200 лева, или едва 266 лева на месец.

 

Любопитно е още, че 80% от клошарите работят всеки ден това, и то над 7 часа на ден.В същото време повече от половината от фирмите и предприятията у нас вече събират разделно отпадъци.Почти всички отпадъци в цех за пътни знаци се използват отново в производството – от тях се правят по-дребните детайли и така се пестят пари. Остатъците се събират разделно и пращат на лицензирана фирма за рециклиране.

 

"В самото производство и самата заявка за нашите детайли ние поръчваме ламарината в специален размер, който да дава все по-малко отпадък", отбеляза Георги Георгиев от предприятието.Циментовият завод край врачанското село Бели Извор е затворил цикъла – там гори боклукът, който не може да се рециклира и се ползва като енергия за производството на цимент."С тези отпадъци помагаме на общините да намалят дела на отпадъците, които те депонират, и в същото време намаляваме консумацията на невъзобновяеми природни ресурси", обясни Ивайло Божков, технически директор на завода.

 

Освен битови отпадъци, половината от предприятията у нас генерират и промишлени. Повечето вече събират разделно и рециклират боклука, а само 10% не правят това. Според бизнеса обаче липсват стимули за екополитики в производствата."Колкото по-голям е обемът на боклука, толкова по-голяма да е таксата, а не както сега и за фирмите, и за гражданите е свързано със стойността на недвижимия имот" , посочи Цветан Симеонов от Българската търговско-промишлена палата.В много страни депонирането на отпадъци вече е забранено, а при нас идеята е това да стане най-късно до 2030 г.

dnes.bg

Четете още: Мотористи зад майките на деца с увреждания

Коментари

Новини Варна