IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
България
20:48 | 23 септември 2018
Обновен: 09:33 | 16 април 2024

Всички фирми у нас влизат в риск-регистър

Най-рисковите ще се проверяват планово от инспекцията поне веднъж на година – две

По материала работи: Борис Проданов
Всички фирми у нас влизат в риск-регистър

Фирмите у нас влизат в риск-регистър. В него ще бъдат групирани спрямо рисковия си потенциал, а от това ще зависи колко често ще ги проверяват трудовите инспектори. Изграждането на риск-регистъра се прави в момента.

 

Фирмите, които имат поне един работник, ще попаднат в него. Ще бъдат групирани в 4 групи спрямо риска, който носят.

 

Рискът ще се определя, като се обработва информация от различни източници – проверки на Инспекцията по труда,  данните на НОИ за трудовите злополуки, на НАП за трудовите договори.

 

Най-рисковите ще се проверяват планово от инспекцията поне веднъж на година – две, а „отличниците” може и на 10 години. Това не означава, че няма да има извънредни проверки при сигнал. 

 

Рискът в дадена фирма ще се оценява по специална методика. Работа без договор, забавени заплати, опасна среда – такива разкрития ще носят сериозни точки при определянето му.

 

Фирмите ще бъдат групирани в 4 групи спрямо риска, като мястото им в тях няма да е бетонирано. При нарушение ще се местят в по-рискова група.

 

Най-рисковата група предприятия ще бъдат проверявани задължително в рамките на година,  следващата – на две години. „Отличниците” могат да не влязат в планови проверки 5 и повече години.

 

„Нека обаче не се успокояват, защото това не им гарантира, че няма да бъдат посетени инцидентно по друг повод извън плана”, предупреди пред bTV Дина Христова от Главната инспекция по труда.

 

С цел превенция работодателите ще попълват въпросници и ще ги изпращат на инспекцията онлайн. Отговорите в тях ще показват доколко фирмата спазва трудовото законодателство. Ще има контролни въпроси, които ще „хващат” работодатели, решили да излъжат. Фирмите ще имат време да отстранят пропуските, преди инспекторите да им влязат на проверка.

 

Иновацията се очаква да е готова до края на следващата година, а от 2020 г. да заработи.

novini.bg

Коментари

Новини Варна