Започва евтаназията на животни в Голямо Враново. Това е третата индустриална ферма в област Русе, засегната от aфриканската чума по свинете. Трябва да бъдат унищожени 40 хил. животни.
От индустриалната ферма в Голямо Враново обаче настояват здравите прасета да бъдат запазени. Единственият свинекомбинат в Русенско, където не е открита зараза, е този в Юделник.
Днес трябва да излязат взетите от животните проби. Ако се окажат положителни, кризисният щаб трябва да определи ново място за загробване. В Николово и Бръшлен евтаназията на животните продължава.
Съмнения за африканска чума има и във Видинско. В Областната дирекция по безопасност на храните е получен сигнал за болно прасе в частен имот в ромския квартал "Нов път". Взети са проби, а резултатите ще станат ясни също днес.
Четири са вече областите с обявено бедствено положение - Русе, Разград, Плевен и Добрич. До 5 август всички стопани, отглеждащи прасета в така наречения "заден двор", ще имат гратисен период, в който могат да умъртвят животните и да приберат месото за лична консумация.
Още по темата: Съмнения за чума по свинете и във Видин, БАБХ взе проби
Коментари