IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Избрано
13:20 | 7 май 2018
Обновен: 14:22 | 7 юни 2025

Алпинистът Боян Петров е в неизвестност

Никой не е виждал българинът от 3 май, когато е тръгнал да атакува Шиша Пангма

По материала работи: Деян Михайлов
Алпинистът Боян Петров е в неизвестност

Започнало е издирване на алпиниста Боян Петров, който е в Тибет, където по план атакува най-ниския от осемхилядниците - Шиша Пангма.

Министерството на външните работи (МВнР) съобщи днес, че в посолството на България в Пекин на 6 май е постъпила информация от Тибетската алпинистка асоциация, че Боян Петров е в неизвестност от 3 май.


"Според получената информация неговата липса е била забелязана от участниците в експедицията в района на Шиша Пангма на около 7500 м надморска височина. Веднага след това са изпратени трима души, за да го издирват. На 6 май сутринта на 7350 м надморска височина са били открити палатката и спалният чувал без самия алпинист. Поради внезапно влошаване на метеорологичните условия в района тримата търсачи временно са прекратили издирването", се казва в съобщението на МВнР.

Тази сутрин съпругата на алпиниста Радослава Ненова съобщи в пост във "Фейсбук", че "Боян е в неизвестност от дни, някъде по склона на връх Шиша Пангма. Със сигурност е направил опит да се качи на върха, защото палатката му е била на лагер 3. Времето рязко се е влошило и другите момчета са слезли в базовия лагер. Те са се движили един ден след него...спасителна акция в момента не е възможна. Най-рано утре ще тръгнат да го търсят".


Екипът на българския алпинист в София обясни, че засега няма причини за притеснение, защото Петров обичайно е по-бърз от другите и се движи нагоре с ден напред, а и тази ситуация, при която няколко дни няма връзка с него, е обичайна. "Няма ясни признаци, че Боян има проблем", коментираха от екипа.

 

Според информация, подадена от унгарския алпинист Давид Клайн, цитирана от местни медии, на 6 май Боян Петров е обявен за издирване. По данни на Клайн Петров е започнал изкачването на 29 април. Видян е с бинокъл от базовия лагер да се придвижва към лагер 3, който е на височина около 7400 м. На 5 май трима украински алпинисти и шерпи са достигнали този лагер, където са открили само палатката на Боян Петров, навята от сняг.


От екипа на българския алпинист в София допускат, че заради влошаване на времето се е наложило да слезе до Лагер 1 или 2, които са добре снабдени с храна, и да изчака отминаване на лошото време. Заради сигнала, подаден от унгареца и италианците обаче, отговарящият за сигурността в базовия лагер офицер е сигнализирал за липсата на Петров и е наредил започване на издирването.


От информацията на унгареца Давид Клайн, цитирана от медии, се разбира, че времето се е влошило и затова тримата са се отказали от атака на върха. Самият Клайн казва, че тази ситуация на неизвестност не трябва да води до крайни заключения - заради възможността българският алпинист да е в някой от по-долните лагери.
Лошото време - поне до 12 май.

Dnevnik.bg

Коментари

Новини Варна