IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Избрано
14:49 | 21 ноември 2018
Обновен: 23:55 | 8 април 2024

Честит световен ден на телевизията!

Откога и защо отбелязваме празника на малкия екран

По материала работи: Слав Велев
Честит световен ден на телевизията!

Дълги години му казвахме „малкия син екран“. И сядахме с трепет пред него, за да видим какво се случва по света и у нас. Мнозина помнят първите телевизори „Опера“, „Огонек“ и „Електрон“. А после синият екран премина в черен. Плосък, модерен, вплел милион цветове, възможности и програми. Светът чества деня на телевизията днес. През 1996 г. Генералната асамблея на обединените нации обявява 21 ноември за световен ден на телевизията. С това тя отбелязва датата, на която се провежда първият Световен телевизионен форум, който се провежда през същата година.

 

Малко история около раждането на телевизията

 

Освен средството за масова комуникация, което забавлява и информира цели поколения в продължение на много десетилетия, това е наш ежедневен приятел и информатор. Началото на предаването на изображения благодарение електричество е поставено още в края на 19 век, когато са създадени първите версии на факс устройствата. Самата идея за електрическо предаване на подвижни изображения възниква горе долу, когато в научнофантастичната литература се появяват видеофонни устройства.

 

Писатели-фантасти дори си представят, че някой ден светлината ще може да се предава по кабел, както това става със звука. Тази идея се реализира на практика много десетилетия с появата на първите фиброоптични кабели. Самото превръщане на визуален образ в поток от електрически импулси за предаване на изображения е идея, която е практически реализирана през 1881 г. с появата на пантелеграфа. Оттогава насам различни форми на сканиране се използват при всяка технология за предаване на изображения, включително и в телевизията. През 1884 г. германецът Паул Нипков патентова първата електромеханична телевизионна система. Устройството на Нипков не намира практическо приложение до усъвършенстването на усилвателните електронни лампи.

 

Шотландският учен Джон Лоуджи Беърд пръв демонстрира предаване на движещи се силуети през 1925 г., както и на движещи се монохромни изображения година по-късно. Неговият сканиращ диск генерира изображение с резолюция от 30 реда, достатъчна за разпознаването на човешко лице. Демонстрацията на Беърд обикновено се приема за първото същинско телевизионно предаване, въпреки че в наши дни механичната телевизионна технология вече не се използва. През 1927 г. американецът Хърбър Юджин Айвс осъществява първото далечно предаване на подвижно изображение по кабел между градовете Вашингтон и Ню Йорк, както и чрез радиовълни от градчето Уипани. Началото на модерната телевизионна технология е поставено през 30-те години век от американския откривател от руски произход Владимир Зворикин – създателят на кинескопа.

 

Началото на широкото практическо приложение на телевизията е поставено в Германия. Там редовните предавания започват през 1929 г., а Берлинската олимпиада от 1936 г. е предавана на живо и е показвана пред публика в Берлин и Лайпциг.

 

Тази година

22-рото й издание протича под мотото "Телевизията отваря сърцата, мислите и очите" и фокусира общественото внимание върху огромния потенциал на медията да забавлява, вдъхновява и информира. По този повод, телевизиите в цял свят ще излъчат кратко видеопослание, фокусиращо се върху мястото на телевизията в живота на хората и значението й за развитието на обществото.

 

Честит празник, колеги от телевизията!

 

Наздраве за неуморния труд специално на вас, колеги от телевизия „Черно море“! Запазете тръпката на живата си работа, въпреки трудностите на времето и непосилните понякога ветрове на новинарските потоци! В здраве, изобилие и спокойствие да минават дните ви на работа!

Коментари

Новини Варна