IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Избрано
14:59 | 21 март 2019
Обновен: 02:17 | 25 април 2024

НИМХ - Варна, отбелязва световните дни на водата и метеорологията

„Вода за всички! Всеки е важен!“ и „Слънцето, Земята и времето“ са темите тази година

По материала работи: Борис Проданов
НИМХ - Варна, отбелязва световните дни на водата и метеорологията

Всяка година с инициативи по цял свят и по обявени актуални теми се отразяват 22 март – Световен ден на водата, обявен от Общото събрание на ООН през 1993 г. и 23 март - Световния метеорологичен ден. Националният институт по метеорология и хидрология (НИМХ) и филиал Варна към него, като представител на страната ни в Световната метеорологична организация (СМО) отбелязва тези два дни заедно със световната метеорологична общност и представя своя принос за безопасността и благосъстоянието на обществото.

 

Избраната тема за 2019 г. за Световния метеорологичен ден е:

 

„Слънцето, Земята и времето“

 

Съвременната метеорология е наука за атмосферата на нашата планета, протичащите в нея физични процеси и явления, взаимодействието със сушата и водата от земната повърхност и с космически фактори, най-важният, от които е Слънцето с неговото излъчване. Слънцето е основен източник на енергия, дневна светлина и топлина на Земята. Неговото лъчение представлява движеща сила за времето, климата и живота на Земята. Слънчевите лъчи достигат до земната повърхност през атмосферата, която отразява обратно 30% от тях в космическото пространство и те не влияят на планетата. Останалите около 70% се разсейват, изменят се количествено и качествено, преминавайки през атмосферата на Земята и до земната повърхност достигат по-малко от 2 милиардни части от слънчевото излъчване.

 

За хората и тяхната дейност, както и за всички живи организми основно значение има продължителността на слънчевото греене и неговата интензивност за даден регион. Учените използват измерванията на слънчевата светлина, за да прогнозират времето и да проучат измененията на климата. В метеорологичните станции на НИМХ прякото слънчево лъчение се регистрира със специализирани уреди. Отчетената в станция Варна средна годишна сума часове с пряко слънчево греене е около 60% от максималната възможна годишна продължителност. В зависимост от анализа на получените данни за количество слънчева енергия през слънчевите и облачните дни в различните сезони, се определят подходящи места за разполагане на слънчеви електроцентрали.

 

В деня на пролетното и есенното равноденствия слънцето изгрява точно от изток и залязва точно на запад. В нашите ширини, през зимните месеци изгревите са от изток-югоизток, залезите – на запад-югозапад, а продължителността на светлата част от деня е най-малка. През летните месеци изгревите са от север-североизток, залезите – на север-северозапад, а денят е най-дълъг.

 

Слънцето и слънчевата светлина засягат ежедневната ни дейност и играят важна роля за човешкото здраве. Те стимулират производството на серотонин, което се отразява позитивно на нашата психика. Ограниченият престой на слънце води до дефицит на витамин D, а прекомерното излагане на слънце и въздействието на ултравиолетовите лъчи е вредно за кожата, очите и имунната система.

 

Темата тази година за Световния ден на водата е:

 

„Вода за всички! Всеки е важен!“

 

Който и да сте, където и да сте, водата е вашето човешко право. Това е основното обещание в Програмата за устойчиво развитие и управление на водите до 2030 г. и има за цел осигуряване на достъп до чиста питейна вода на всички хора по Земята. Достъпът до вода е в основата на общественото здраве и всички без дискриминация трябва да бъдат осигурени с достатъчно безопасна, физически достъпна питейна вода и канализация. Вода за пиене, лична хигиена, приготвяне на храна, която е осигурена свободно в домакинствата, на работните места, в училишата и други места на човешко присъствие и дейност.

 

Какъв е проблемът? Днес, милиарди хора все още живеят без необходимата „спасителна вода“ и се борят да оцелеят и да запазят здравето си. От тях 2,1 милиарда души живеят без качествена вода у дома. Причините за тази неравнопоставеност са различни от демографски, икономически и социални фактори до влошаване на околната среда, изменение на климата, нарастване на населението, конфликти, миграционни процеси.

 

Какво трябва да се направи? Трябва да фокусираме нашите усилия и на службите по водите да помогнат на хората, които са на предела на оцеляването. Гласът им да бъде чут в осигуряване правото на вода за всички нуждаещи се и чрез достатъчно финансиране, което честно и ефективно да се насочи към тези, за които е предназначено.

 

Районът на гр. Варна е облагодетелстван в това отношение, тъй като разполага със значителни ресурси от питейна вода. В близост до града преминава р. Камчия със средно многогодишен отток от около 21 куб.м/сек, на която са изградени големи язовири. Девненските извори са сред най-големите по дебит на територията на страната, от порядъка на около 3 куб.м/сек. В Североизточна България са развити двата най-мощни подземни водоносни хоризонти: Неоген-сарматски и Малм-валанжински.

 

Чистата вода е природен дар, който трябва да ценим, ежедневно да опазваме и да осигуряваме на всички хора!

Коментари

Новини Варна