IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Новини Варна
15:12 | 3 юли 2019
Обновен: 01:23 | 14 май 2025

Ята от комари превзеха Варна заради топлото и влажно време

Нашествието е заради меката зима и дъждовния юни

По материала работи: Слав Велев
Ята от комари превзеха Варна заради топлото и влажно време

Ята от комари ни атакуват почти всяка вечер. Гадинките жилят в почти всички райони на Варна и дънки и чорапи не ги спират, оплакаха се читатели на вестника.

 

Според специалистите нашествието на комари в парковете, кварталните градинки, детските площадки се дължи главно на меката зима, която не успя да ограничи популацията им, и те сега са в стихията си. Другите основни причини са свързани с дъждовете през юни и избуяващите треви в околоблоковите пространства, градинките и парковете. Комарите подобно на кърлежите намират в тях идеалното убежище.

 

Увеличението на популацията е нормално за сезона, обясни пред БНТ Антоанета Тончева, управител на общинското ДДД дружество. Във връзка с това обработваме постоянно обществено значимите места. Последното пръскане в Морската градина е било на 21 юни. Обработки се извършват също в районите „Младост“, „Владиславово“ и „Аспарухово“.  Дезинсекциите се провеждат по методите на топлия и студен аерозол, при които се използва специализирана техника. С приоритет се обработват големите паркове, детските градини и площадки.

 

Проблемите с комарите идват от малки безстопанствени места, където локвите още не са изсъхнали. Дори забравена кофа с вода може да се превърне в сериозен развъдник, каза още шефката на общинската ДДД фирма. Тя посъветва гражданите да се снабдят с репеленти (отблъскващи препарати) от аптеките и да подават сигнали до общината при нашествие на хапещите насекоми в кварталите на града.

 

В България има 39 вида кръвосмучещи комари.

 

От тях във Варненска област са установени 22 - 3 маларийни и 19 немаларийни. Според данните от РЗИ в нашия регион има над 130 основни биотопа (развъдници) на комари. Рискови по отношение на инфекциите, пренасяни от тях, са курортните комплекси Златни пясъци,  Камчия и Шкорпиловци, местностите Черноморец и Фичоза, Морската градина, Аспаруховският парк, деретата във Варна, блатата около Казашко, Езерово, Страшимирово, Разделна, Белослав и Фериботния комплекс, лонгозните гори по поречието на река Камчия в близост до селата Старо и Ново Оряхово, Пчелник, Венелин, Горни Чифлик, Гроздево и Цонево, около язовирите – Николаевка, „Аспарухово“ и други.

 

Комарите могат да ни заразят и със западнонилска треска, която е  сравнително рядка за България. Естествен резервоар на инфекцията са различни видове  птици. Човек се заразява при ухапване от комари, носители на вируса, особено през периода юли – август - септември. Заболяването протича с висока температура, отпадналост, главоболие, мускулни и ставни болки, а понякога с тежки прояви от страна на нервната система -  дезориентация, скованост на вратната мускулатура, тремор, парализа, менингити и енцефалити.

 

Изложени на риск са горски работници, фермери,  земеделски работници, еколози, градинари,  ветеринарни  работници, гледачи на животни в зоологически градини или ферми,  работници, грижещи се за спортни  игрища,  наблюдатели на диви животни и  птици,  орнитолози, биолози и други. При работа на открито те трябва да ползват лични  предпазни средства - репеленти, ризи с дълги ръкави, дълги  панталони,  чорапи  (ако времето  позволява). Добре е да се избягва работа през активните за комарите часове.

 

При работа с птици и диви животни трябва да се  ползват еднократно латексови  ръкавици, особено, ако са болни или мъртви, за да се избегне  прекия  контакт с тях. Ако липсват ръкавици, може да се  ползват полиетиленови торби, съветват от РЗИ.

 

Домът трябва да се защити с комарници, водата в поилките за животни да се сменя на 4-5 дни,  канавките, деретата, малките изкуствени езера улуците също трябва да се почистят от застояла вода.

 

СТАВРИ ТАРГОВ

 

Коментари

Новини Варна