Кафето – най-прекият път към тоалетната

Защо кафето ни действа като лаксатив

Кафето – най-прекият път към тоалетната

Освен ободрителния ефект, който кафето осигурява, то има и още едно характерно свойство сред някои – действа като лаксатив. Според една от разпространение теории в миналото характерният страничен ефект се дължи на съдържанието на кофеин в топлата напитка, но слабителното свойство на кафето се наблюдава, дори и когато то е безкофеиново. Освен това, той не е характерен за енергийните и някои безалкохолни напитки, които също съдържат кофеин.

 

На какво се дължи лаксативният ефект на кафето?

 

Когато консумираме ободряващата напитка, ефект върху стомаха оказва неговата киселинност. Тя стимулира отделянето на киселини в стомаха – съединения на храносмилането, които помагат на организма да разгради протеините.

 

Кафето също съдържа и съединението хлорогенна киселина, което допълнително повишава нивото на стомашните киселини. Това може да доведе до по-бързо преминаване на стомашното съдържимо в червата и да се окаже един от многото фактори, които допринасят за слабителното свойство на напитката. Доказано е, че кафето се отразява на движението в дебелото черво около 4 минути след консумация, подобно на ефекта от поглъщане на обилно ястие. Има близо 1000 различни съединения в чаша кафе и докато изследователите са сигурни, че дори само едно от тях е причината, не могат да знаят коя точно влияе на храносмилането.

 

В организма се отделят хормоните гастрин и холецистокинин. Консумацията на кафе – с или без кофеин, повишава техния синтез, което влияе и на ефекта, който те предизвикват. Гастринът е хормон, който „активира“ перисталтиката – свиване и отпускане на мускулите, което подпомага движението на отпадъчните продукти в червата. Холецистокининът стимулира синтеза на храносмилателни ензими и жлъчен сок, които регулират процеса на дефекация. Любопитно е, че този слабителен ефект на кафето се наблюдава сред един на трима души.

puls.bg

Новини

Коментари

Живот
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата