Много от нас често си правят подсъзнателни заключения относно околните хора. Колкото по-малко знаем за даден човек, толкова по-склонни сме да прибързваме със заключенията относно неговото поведение и личността му.
Изследователи от Университета на Джорджтаун в САЩ установяват, че усмивката на лицето ни може да предотврати прибързаните негативни заключения за нас от страна на околните. В това число влизат и тези, свързани с пола или етническата принадлежност.
Специалистите поясняват, че усмивката осигурява сигнали, свързани с личността, които са достатъчно силни, за да отслабят информацията, на която би могло да се основава негативото мнение на околните по наш адрес.
Обикновено хората, които са с усмивка на лицето, когато срещат непознат, се чувстват свързани в по-голяма степен с него в сравнение с тези, които съзнателно игнорират околните. Усмивката е социалният инструмент, който демонстрира приемане и топлина. Ако се загледаме в снимката на някого, който се усмихва, ще получим същия ефект.
За целите на своето проучване изследователският екип набира 90 студенти, които трябва да погледнат серия от снимки на лица и да оценят личността на човека въз основа на само една снимка.
Оценявана е личността на осем лица – двама мъже от европеидната раса, две жени от европеидната раса, двама японци и две японки. Половината от участниците виждат лицата им, когато изражението им е неутрално, а останалите – когато лицата на снимките са усмихнати.
Установява се, че студентите, които виждат лицата с неутрално изражение, показват признаци на прибързани заключения въз основа на раса и пол.
От друга страна, усмихнатите лица са оценени като приятни и общителни личности. Изследователите поясняват, че влиянието, свързано с пола и етническата принадлежност на личностите, се заличава или се намалява, когато те се усмихват.
Данните от проучването са поместени в сп. Motivation and Emotion.
Puls.bg
Коментари