Ползите от желязото за организма основно включват ролята му да осигурява жизненоважния кислород на различните органи и системи, чрез участието му в образуването на червени кръвни клетки. Ползите от този елемент се свързват и с правилното развитие на човешкия организъм и поддържане на здравето. Желязото е ценно съединение за метаболизма и се нуждаем от него за формирането на червени кръвни клетки. Организмът може да съхрани около 25% от него за бъдеща употреба, особено за случаите, когато хранителния режим е беден на елемента.
Дефицитът на желязо има своите характерни симптоми, в това число тежка умора, слабост и други неразположения. Хората, при които елементът липсва, не могат да изпълняват нормалните си функции по оптимален начин. Жените и децата се нуждаят от по-големи количества желязо, в сравнение с мъжете, поради което анемията ги засяга по-сериозно. Тежкият дефицит може да доведе до прогресивни кожни заболявания, които могат да навредят и на ноктите. Ензимните процеси, които изискват желязо, не могат да се случат, вследствие на което метаболизмът се забавя и дори спира. Анемията се счита за най-често срещания признак за дефицит на желязо.
Хранителните източници на желязо
Елементът се намира както във вегетариански, така и в месни източници, при които се класифицира съответно като хем- и не-хем желязо. Храните, които спадат към вегетарианските източници, са бобовите култури, соя, пълнозърнести храни, зеленолистни зеленчуци, зърнени храни, хляб, ряпа и сушени плодове. То може да се открие и в яйцата, рибата, говеждото филе, животинския черен дроб, като най-големи са количествата в гъшия, следван от свинския и пилешкия. Ценният елемент може да се набави чрез прием на хранителни добавки.
puls.bg
Четете още: 5 етерични масла, които премахват белези
Коментари