Ето най-важното за един от най-великите играчи в историята

По материала работи: Пламен Янков

На 23 юни рожден ден празнува бившият френски футболист и настоящ треньор на Реал Мадрид Зинедин Зидан. Роден през 1972 година в Марсилия, той остава емблема със своята техника, отличен пас и удар.

Мнозина определят Зидан като един от най-добрите плеймейкъри в историята на футбола.

В своята впечатляваща кариера той играе в 4 отбора – Кан, Бордо, Ювентус и Реал Мадрид. През 1998 г. става световен шампион с Франция и печели Златната топка през същата година. Две години по-късно печели и Европейското първенство.

Ето най-важното за легендарния халф:

Зинедин Зидан е син на алжирски преселници във Франция.

Въпреки че е роден в Марсилия, той никога не е играл в местния отбор „Олимпик Марсилия“, дори и като юноша.

Зидан е женен, като заедно със съпругата си Вероника имат четирима синове – Енцо, Лука, Тео и Елиас.

За националния отбор на Франция има 108 мача и 31 гола, с които заема четвърто място във вечната класация за най-много мачове за „петлите“. Повече от него имат само Лилиан Тюрам,  Тиери Анри и Марсел Десаи.

По отбелязани голове за националния отбор на своята страна Зидан също заема четвърто място с 31 попадения. Повече от него имат единствено Тиери Анри, Мишел Платини и Давид Трезеге.

През 2001 г. е привлечен от испанския гранд „Реал Мадрид“ за колосалната сума от €75 милиона, като така става най-скъпият футболист в света. Рекордът е подобрен през лятото на 2009 г., когато „Реал“ плащат €94 милиона за Кристиано Роналдо.

Малко известен факт е, че първоначално Зидан е искал да играе за националния отбор на Алжир. Тогавашният треньор на страната Абделхамид Кермали обаче отказва да го извика с интересния аргумент, че младият полузащитник „не е достатъчно бърз“. Така Зидан дебютира за Франция на 17 август 1994 г. в среща с отбора на Чехия. Той влиза като резерва в 64-та минута, при резултат 2:0 за Чехия. До края той отбелязва два гола, които са достатъчни за равенство.

Зидан е единственият треньор в историята на Шампионската лига, печелил турнира две последователни години с един и същ отбор.

Носител на Златната топка през 1998 година. 3 пъти избиран за футболист на годината на ФИФА - 1998, 2000, 2003.