IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Живот
08:45 | 27 април 2018
Обновен: 08:35 | 20 април 2024

Грешки в готвенето, които се отразяват на здравето

Ако искаме да променим начина си на хранене, пролетта е идеалното време за това

По материала работи: Борис Проданов
Грешки в готвенето, които  се отразяват на здравето

Готвите ли често? Опитвате ли се да имате разнообразие на трапезата? Смята се, че белансираната консумация на храна, с която си набавяме повече от 40 хранителни вещества, е здравословна за организма. Много специалисти по хранене и диетика препоръчват да ядем поне три дни от седмицата месо, два риба, същият брой за бобови растения. 

 

Месата и зеленчуците трябва да бъдат варени или печени на скара, а не пържени с панировка и вредни хидрогенирани мазнини, тъй като са много калорични и водят до затлъстяване. 

 

Ако искаме да променим начина си на хранене, пролетта е идеалното време за това. На първо време трябва да си съставим списък с разнообразие от продукти. Много хора смятат, че когато си готвят вкъщи, се хранят с много по-качествена храна, защото знаят какво има в чинията им. Но това не е съвсем така, защото всеки от нас прави няколко основни грешки, които вредят на здравето ни. 

 

Направили сме си домашна майонеза от извара и авокадо. Но тя стои в хладилника вече няколко дни и се чудим дали въобще е годна за ядене. Първото нещо, което ни идва на ум, е да опитаме, но това решение може да ни навлече стомашен дискомфорт. Някои хладилници могат да съхранят храната със седмици, но ако в нея е попаднала някоя опасна бактерия, тя може да се вкисне и замирише още на другия ден след приготвянето й. Друго нещо – ако сместа не мирише, това може да ни подведе и с погнуса да установим, че онова, което сме погълнали, е развалено. Тоест дегустацията може да ни докара хранително отравяне, затова е по-добре да не държим прекалено дълго нещо сготвено в хладилника.
 

 

Моркови, броколи, царевица, репички, цвекло, целина, например, могат да се съхраняват в торбички в хладилника, но да не са съвсем затворени, за да може да достига повече свеж въздух до тях. 

 

Друга грешка, която допускаме при готвене е, че не почистваме достатъчно добре повърхността, на която сме почистили или нарязали суровото месо. Правилото е, че съдовете, които са в контакт със сурово месо, птици, морски дарове или яйца, трябва да се измиват старателно, защото соковете от тези сурови продукти могат да съдържат вредни бактерии, включително ешерихия коли и тези от рода Салмонела. Тези бактерии умират при термичната обработка, но соковете по неизмитите повърхности остават и може да ни заразят, ако попаднат в организма.

 

Някои домакини винаги опитват онова, което готвят, преди да го отместят от котлона. Но попадането на несварено яйце или месо в тялото, дори тесто, крие риск за здравето ни. За това отново са виновни вредните бактерии, които могат да предизвикат хранително натравяне, повръщане, диария, загуба на течности. 

 

Честа грешка на хората, които готвят, е твърде дългото размразяване. Понякога оставим каймата на печката, забравяме я и се сещаме за нея чак след 5-6 часа. А за това време бактериите в нея са се размножили. В тази връзка е по-добре да вземем продукт от фризера от предния ден и го оставим спокойно да се размрази в хладилника. 

 

Рисковете за здравето ще бъдат сведени до минимум, ако не допускаме тези грешки по време на готвене. Няма да имаме стомашни неразположения и ако купуваме храната си от подбрани производители и четем по-често етикетите.

puls.bg

Коментари

Новини Варна