IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 19°
Живот
19:00 | 20 юни 2018
Обновен: 09:14 | 17 април 2024

Комбинации от някои лекарства водят до депресия

Предизвикват и мисли за самоубийство

По материала работи: Ставри Таргов
Комбинации от някои лекарства водят до депресия

Приемът едновременно на няколко лекарства по рецепта увеличават риска от депресия, гласи публикация в JAMA. Според изследователския екип повече от 200 от често изписваните медикаменти по рецепта водят до депресия и поява на суицидни мисли като страничен ефект. В това число влизат хормонални препарати, включително противозачатъчни, нормализиращи кръвното налягане и работата на сърцето медикаменти, инхибитори на протонната помпа, които се взимат срещу киселини и гастрит, антациди, антиконвулсанти (антиепилептични), включително и болкоуспокояващи средства. Такива лекарства взимат около 37% от пълнолетните американци.

 

При част от лекарствата в листовките им е упоменат този страничен ефект, но не при всички, коментират изследователите доц. Дима Като от факултета по фармация на Университета на Илиноис, САЩ. Проблемът е, че няма как да се знаят страничните ефекти при лечение, което комбинира няколко препарата и тогава ролята на лекарите при проследяване на пациентите е водеща.

 

Заключението се базира на проучване, обхващащо над 26 000 души, провеждано в продължение на десет години до 2014 г. Данните са взети от национално проучване на здравословното състояние и хранене на населението в САЩ. 8% от анкетираните общо са споделили, че страдат от депресия.

 

А ето и разбивката: депресия проявяват 5% от анкетираните, които не взимат никакви медикаменти; при приемащите едно лекарство - 7%; при комбинация от два медикамента едновременно оплакващите се от симптоми на депресия са 9%. Това число обаче става драстично, когато пациентите взимат по 3 и повече лекарства едновременно – 15%.

 

Научният екип пояснява, че проучването им не търси причинно-следствена връзка защо се получава такъв ефект, а констатира очевидно безспорен факт, че при прием на няколко от често изписваните лекарства рискът от депресия нараства.
Резултатите са тревожни на фона на това, че за по-малко от десет години употребата на тези лекарства се увеличава с още 3% - 38% е честотата им на изписване за 2013 - 2014 г. в сравнение с 35% за 2005 - 2006 г. и то когато става въпрос за прием само на един медикамент. Изписването на лекарствени комбинации при един пациент скача със 7 – 10 % за този период.

 

Тежката депресия е сериозно заболяване, което отнема трудоспособността и качеството на живот. Състоянието е сред водещите причини за самоубийства и е проблем на общественото здравеопазване.

 

Изключително важно е лекуващите да познават страничните ефекти, които се получават и при комбиниране на медикаментите и по възможност да се избягва този риск. Особено внимателни лекарите трябва да бъдат при пациенти с или склонни да изпадат в депресия.

 

Сигурен признак, че лекарството не е подходящо за даден пациент е, когато той реагира със симптоми на депресия след старта на терапевтичния курс. В този случай най-вероятно става въпрос за поява на нежелан страничен ефект или нежелано взаимодействие между препаратите, коментират водещи психиатри.

 

Puls.bg
 

 

Коментари

Новини Варна