Астрономите откриха замръзнала екзопланета, която обикаля около звезда на шест светлинни години от Земята, съобщава Си Ен Ен. Масата на екзопланетата е три пъти по-голяма от тази на Земята, а нейният естествен спътник е позната на учените като Звездата на Барнард.
Новооткритата планета е втората известна най-близка до Земята екзопланета. Събраните данни показват, че планетата може да бъде класифицирана като „супер-Земя“. Тя прави пълна обиколка около своята звезда за 233 дни.
Звездата на Барнард, е относително хладна звезда, която осветява изключително слабо своя спътник. Светлина от звездата на Барнард осигурява на планетата само 2% от енергията, която Земята получава от Слънцето.
Макар да се намира сравнително близо до своята Звездата на Бернард – на разстояние само 0.4 пъти по-голямо от това между Земята и Слънцето – екзопланетата се намира близо до „снежната линия“, където летливи съединения, като вода, се кондензират в твърд лед.
Според учените температура на планетата е около - 170 градуса, което я прави непригодна за нашия начин на живот.
Звездата на Барнард е най-близката единична звезда до Слънцето. Астрономите са на мнение, че тя е вероятно два пъти по-стара от Слънцето и сравнително неактивна.
Планетите от вида „супер Земя“ са най-разпространеният тип планети, които са се формирали около звезди с ниска маса.
Претърсвания за планети около звездата на Барнард е имало и преди, но те са завършвали с неуспех. Новият пробив е станал възможен благодарение на технологичния напредък през последните години, по-конкретно - чрез комбиниране на измервания от няколко високо прецизни инструмента, монтирани на телескопи по цял свят.
„Използвахме наблюдения от седем различни инструмента, измервали през последните 20 години. Това позволи да получим една от най-обширните бази-данни, използвани някога“, заяви водещият учен на екипа Игнаси Рибас (Институт за космически изследвания в Каталуния и Института за космически науки, CSIC в Испания). „Комбинацията от всички данни доведе до 771 измервания – колосално количество информация!“-добави той.
„Работихме усилено, за да стигнем дотук“, обобщава съавторът Англада-Ескуде от Университета на Queen Mary в Лондон. „Това откритие е резултат от голямото сътрудничество, организирано в контекста на проекта Червени точки, в който участват екипи от цял свят“, казва ученият.
Превел: Андрей Андреев
Коментари