IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Живот
17:58 | 22 май 2019
Обновен: 14:53 | 20 април 2024

Земната мантия не изглежда като в учебниците

Тя е геохимически разнородна мозайка, много различна от сравнително еднородната лава

По материала работи: Слав Велев
Земната мантия не изглежда като в учебниците

В учебниците земната мантия се показва като жълто-оранжев слой между кората и ядрото. Ново международно изследване обаче установи, че тя е геохимически разнородна мозайка, много различна от сравнително еднородната лава, която достига до повърхността, съобщи Физ.орг.

 

 

"Ако погледнете картина от Джаксън Полък - има много различни цветове - каза ръководителят на изследването Сара Ламбарт от университета на Юта. - Тези цветове представят различни компоненти на мантията, а линиите са магма, образувана от тези компоненти и стигнала до повърхността. Жълтото например няма да се смеси много с червеното или черното".

 

Мантията е най-видима за нас, когато достига до повърхността като лава, изригваща в средноокеанските хребети и образуваща нова океанска кора. Пробите показват, че химическият й състав е почти еднакъв навсякъде. Старата океанска кора обаче потъва под континентите отново в мантията. Какво се случва след това, не е ясно, но ако и мантията, и старата кора се стопяват, вероятно има вариации в химическия състав.

 

 

Ламбарт и колегите й от Уелс и Холандия са искали да установят как изглежда мантията, преди да се издигне като лава в средноокеански хребет. Те са изследвали дълбочинни проби, за да търсят кумулатни минерали - първите минерали, които кристализират, когато магмата навлезе в кората. Анализът на пробите сантиметър по сантиметър разкрива вариации в изотопите на неодим и стронций, които насочват към различен химичен състав и на мантията.

 

Причината вероятно е, че различните скали се топят при различна температура.

 

dariknews.bg

Коментари

Новини Варна