IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 11°
Живот
09:50 | 23 септември 2019
Обновен: 03:04 | 11 април 2024

Пиенето на чай ни прави по-умни

Според учени, трябва да приемате по 4 пъти на ден от топлата напитка

По материала работи: Пламен Янков
Пиенето на чай ни прави по-умни

Пиенето на чай има доста позитивни ефекти върху здравето на човек. Напитката е добър заместител на кафето и успокоява нервите. Също така затопля тялото и е много полезна по време на грип. Скорошно изследване обаче откри още една положителна черта на чая.
 

Според учени от Университета в Сингапур, топлата напитка е полезна и за мозъка. Те сравняват функцията на ума на хора, които пият чай с такива, които предпочитат друг вид напитки. Първите дават добри резултати, свързани с т.нар. когнитивна функция.
 

Това е способността на мозъка да учи и да запомня по-лесно. Добрата когнитивна функция не позволява на мозъка да закърнее и предпазва от развитие на деменция при по-възрастните хора, пише Tialoto.bg. За да разберат положителните ефекти на чая, учените от Университета в Сингапур заедно със своите колеги от Есекс и Кеймбридж са анализирали мозъчната функция на 36 човека на възраст от 60 години нагоре.
 

Освен консумацията на чай, експертите са анализирали и фактори като здравословно състояние, начин на живот и психическо здраве. Резултатите са публикувани в научния журнал Aging и показват, че участниците, които консумират зелен чай, улун или черен чай поне четири пъти на седмица в продължение на 25 години, имат по-добра мозъчна функция от останалите.
 

„Нашите резултати предлагат първите доказателства за позитивните ефекти на чая върху мозъчната структура и показват, че редовното пиене на чай има защитен ефект срещу болести, свързани с остаряването“, споделя пред Independent Фенг Лей, който е лидер на изследването и асистент-професор в катедрата по Психологична медицина в Университета в Сингапур.
 

За да се опита да обясни по-добре резултатите, той сравнява мозъчната функция с автомобилен път. „Представете си мозъчните дялове като дестинации, а връзката между тях като пътища. Ако пътната система е добре организирана, движението на автомобили и хора ще става много по-лесно и ще изисква много по-малко усилия“, продължава професорът.
 

В бъдеще, екипът ще се опита да докаже още от положителните ефекти на чая.


Четете още: Развиващите се страни напредват в опазването на климата

Коментари

Новини Варна