IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 18°
Култура
08:42 | 5 март 2018
Обновен: 04:59 | 28 февруари 2024

Гари Олдман грабна „Оскар“ за ролята на Чърчил

Сексуалните посегателства - акцент при откриването на церемонията

По материала работи: Пламен Янков
Снимка Reuters

Гари Олдман грабна "Оскар" за най-добра мъжка роля за ролята на Чърчил във филма "Най-мрачният час".


Франсис Макдорманд стана най-добра актриса за филма „Три билборда извън града”.

 

Гийермо дел Торо спечели наградата за най-добър режисьор за "Формата на водата".

 

Сам Рокуел спечели заслужено приза за "Най-добър актьор в поддържаща роля" за играта му в "Три билборда извън града". Той бе връчен от миналогодишната победителка в категорията "Най-добра актриса в поддържаща роля" - Вайола Дейвис.

 

Там той изпълни ролята на полицая Джейсън Диксън, който в началото е грубиян, прибягващ до заплахи, но след това осъзнава, че трябва да се промени и да стане по-човечен и състрадателен, да започне да обича хората, да забрави за ненавистта, да се научи да прощава. Рокуел спечели за същия образ и наградата "Златен глобус" за най-добра второстепенна роля, британската награда БАФТА и наградата на Гилдията на американските актьори в същата категория

 

Без никаква изненада Алисън Джани спечели дългоочаквания си "Оскар" за "Най-добра актриса в поддържаща роля" за въплъщението си в жестоката майка на скандалната фигуристка Тоня Хардинг. Там тя изпълни ролята на ЛаВона Фей Голдън, известна в медиите и като Сенди Голдън, властната, болезнено амбициозна и тормозеща дъщеря си майка на скандалната фигуристка Тоня Хардинг. Истинската Голдън твърди, че няма нищо общо с персонажа, интерпретиран от Алисън Джани във филма, но истинската Тоня, казва, че превъплъщението на Алисън Джани е феноменално. Джани вече спечели за същата роля и Златен глобус за най-добра второстепенна роля, британската награда БАФТА и наградата на Гилдията на американските актьори в същата категория.

 

Лентата "Икар" за допинга сред руските спортисти беше удостоена с наградата "Оскар"в категорията "Най-добър пълнометражен документален филм". Режисьор на филма е британецът Брайън Фогел, а главно действащото лице - бившият ръководител на московската антидопингова лаборатория Григорий Родченков, който я ръководи до ноември 2015 година, преди да стане сътрудник на комисияка към Международната антидопингова агенция. Останалите претенденти в категорията бяха "Абакус" на Стив Джеймс за имигрантите от Китай, "Лица, места" на Агнес Варда за френските покрайнини, "Последните хора в Алепо" на Феруз Фаяд за "белите каски" в Сирия, както и "Стронг айлънд" на режисьора Янса Форда за убийството на тъмнокож мъж и последвалия съдебен процес. 

 

Продукцията "Фантастична жена" от Чили на Себастиан Лелио спечели "Оскар" за най-добър чуждоезичен филм. Лентата разказва за младата сервитьорка Марина, стремяща се да стане певица, която е транссексуална и която трябва да доказва на семейството на починалия си приятел Октавио, че е добра жена, а не използвачка и покварена. Продукцията спечели миналата година на Берлинале награда за най-добър сценарий. Това е първа победа на филм от Чили на наградите на Академията.

 

Сценаристът Джеймс Айвъри грабна"Оскар" за "Най-добър адаптиран сценарий" за романтичната драма "Призови ме с твоето име", разкриваща историята за първата любов на едно младо момче към по-зрял мъж.

 

Хорърът "Бягай" успя да спечели наградата за "Най-добър оригинален сценарий" под носа на най-големите фаворити в категорията - "Три билборда извън града" и "Формата на водата"

 

Филмът "Тайната на Коко" спечели наградата Оскар за най-добър пълнометражен анимационен филм. Филмът разказва историята на Мигел, който мечтае да стане музикант и се озовава по случайност в Страната на мъртвите, където открива тайни за своите прабаба и прадядо. Продукцията е смесица от приключенски филм, съчетаващ елементите на мексиканските филми и на обичаите и вярванията, свързани с Деня на мъртвите.

 

В категорията за най-добра късометражна анимационна продукция "Оскар" спечели "Скъпи баскетбол" - филм по сценарий на баскетболната звезда Коби Брайънт, режисиран от Глен Кийн. Филмът е разказ на Коби за любовта му към баскетбола и за това на какво го е научил спортът.

 

Биографичният филм "Най-мрачният час" грабна "Оскар"-а за "Най-добър грим и прически" заради невероятната работа на екипа върху превръщането на Гари Олдман в британския министър-председател Уинстън Чърчил.


В категорията "Най-добри костюми" обаче филмът загуби от изящната драма на Пол Томас Андерсън "Призрачна нишка".

 

Британецът Роджър Дийкинс спечели "Оскар" за операторско майсторство за работата си във филма "Блейд Рънър 2049".

 

Френският композитор Александер Депла получи "Оскар" за най-добра оригинална музика за филма "Формата на водата". За тази музика Депла вече получи и "Златен глобус" за оригинална музика.


Наградата за най-добра песен от филм спечели "Remember Me" от "Тайната на Коко". Тя е дело на Кристен Андерсън-Лопес и на Робърт Лопес Салма Хайек, Мира Сорвино и Ашли Джъд бяха кралиците на Червения килим преди началото на 90-ата церемония за връчване на наградите Оскар.

 

Това е знак, че движенията срещу сексуалните посегателства и срещу сексуалната дискриминация "Аз също" и "Времето изтече" присъстват и на тази най-голяма проява в киноиндустрията, отбелязва Франс прес, цитирана от dnes.bg.

 

След като на церемонията за Златните глобуси черното бе задължително, за да се отбележи солидарността с жертвите на сексуалния тормоз, сега бялото и ярките цветове се завърнаха на Червения килим на Оскарите.

 

Двете актриси, които бяха едни от първите, разкрили сексуалните посегателства на холивудския продуцент Харви Уайнстийн - Ашли Джъд и Мира Сорвино, минаха по Червения килим заедно и предизвикаха истински фурор.

 

Минавайки по Червения килим, актрисата Салма Хайек, която също обвини Уайнстийн в тормоз, каза, че тази вечер ще представи едно много специално видео и че тази вечер ще се празнува факта, че в бъдеще на жените няма да се налага да водят такива битки.

 

Създателката на движението "Аз също" Тарана Бърк пък каза, преминавайки през Червения килим, че церемонията за Оскарите е радостен повод да се отбележи до каква степен се е разраснало движението за шест месеца, предаде Асошиейтед прес.

 

Ашли Джъд каза, че жените искат техният глас да бъде чут, визирайки усилията на движението "Времето изтече". Тя каза, че това движение срещу тормоза на работното място ще извади на яве срама и ще го постави върху онзи, на който той принадлежи - извършителите на тези посегателства, предаде ДПА.

 

Актрисата Марго Роби пък каза, че "Времето изтече" проправя пътя в Холивуд за филми с жени протагонисти, които са силни по някои начини и изключително уязвими и пълни с недостатъци по други начини, което е много по-точно представяне.

Коментари

Новини Варна