IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Начало
05:00 | 4 октомври 2014
Обновен: 14:00 | 16 април 2024

US мини от Виетнам обезвреждали в Горни Лом

US мини от Виетнам обезвреждали в Горни Лом

По материала работи: Златина Добрева
Няма признаци на живот край взривилия се цех

"Взрив с близо 40-50 т тротилов еквивалент е изпепелил всичко във фабриката в с Горни Лом, включително и хората". Тази стряскаща цифра съобщава пред "Преса" полковник Валентин Радев. В складовете е имало както немски мини, така и американски от войната във Виетнам, които се смятат за най-смъртоносните. Гърция не е разрешавала на нейна територия да се унищожават тези боеприпаси. Те са изключително опасни и не подлежат на утилизация, пише в руския специализиран сайт "Сапер", цитиран от "Преса".
100 мини е била непосилната норма във взривената фабрика. За да получат в края на месеца своите 240 лева, работниците е трябвало всеки ден да обезвреждат най-малко толкова бомби. Това разкри Емил Христов, който е един от служителите в завода, цитиран от "Стандарт". Нормата е била заложена по изрично изискване на шефовете на предприятието. За да изкарат някои лев отгоре, хората трябвало да блъскат по цял ден. Почивката била лукс. Повечето работници обаче са нямали почти никакъв опит и са се обучавали в хода на работата. Те били предимно безработни младежи от околните села.
5-годишното сираче, което загуби и двамата си родители при убийствения взрив в завод "Миджур", може да остане без наследствена пенсия, алармира "24 часа". При липса на останки общините не могат да издадат акт за смъртта и родителите му ще се водят изчезнали като всички останали 13 загинали. Така наследниците им ще трябва да чакат поне година, преди да започне процедура по обявяване на изчезналите за мъртви, а след това се чака още 5 години.
Междувременно във водещата си новина "Труд" опровергава тази информация с друга: Роднините на жертвите на взрива в Горни Лом ще получат смъртни актове по бърза процедура и липсата на тела няма да блокира плащането на обезщетения и пенсии. Кметът на Чупрене Ваньо Костин ще се задейства още в понеделник. От застрахователя обявиха, че до 10 дни ще започнат да плащат и без смъртни актове.
На вътрешна страница "24 часа" съобщава още: Останки от загиналите работници са намерени вчера при огледа на взривената фабрика. Това ще помогне за идентифицирането им, след като биологичният материал бъде сравнен с ДНК от близките им. Намерени са само кожа и коса.
От страниците на "Преса" полковникът от резерва Валентин Радев разказва още за взрива: "В завода работниците буквално са били изпепелени. Открихме само обувки, ръкавици и нищо друго. Хората са били кремирани. Такива апокалиптични поражения показват, че експлозията е била невероятно мощна. Предполагаме, че в близост до цеховете е имало мини и взривове с тротилов еквивалент около 50 т. Голяма част от гръцките противопехотни мини М-16, немско производство, които са се утилизирали, са били с хексоген. А той е много по-мощен от тротила. Аз мисля, че главната причина е именно това нерегламентирано и неправилно съхранение на близо 50 т взривни вещества и боеприпаси до цеховете за производство. Това е недопустимо. Тяхното място е в специални складове и хранилища, които са на отдалечено място. А такива складове в завода има. В тях се съхраняват мини, но те не са избухнали, което показва, че навремето заводът е строен при спазване на нормативните изисквания. До производствените цехове се допуска, и то само през деня, да се държат най-много до 150 кг взрив. А тук говорим за десетки тонове."
Тонове тротил и опасни вещества все още се намират в неразрушените цехове на фабриката в Горни Лом, допълва във водещата си новина "Монитор". Според експертите, които влязоха на първите огледи в изпепеления завод, няколко от сградите на "Миджур" са останали почти непокътнати от взрива. Причините тези постройки да са здрави са две - заводът е строен в началото на 70-те години на миналия век и са спазени всички изисквания за отстояния между подобни сгради. Така на практика между различните корпуси на фабриката има разстояние между 800 м и над 1 км, което е спасило цеховете от разруха.
Държавата е виновна за трагедията в Горни Лом, категорично заявява в интервю за "24 часа" проф. Янко Янев, бивш председател на Комисията за атомна енергия. Държавата трябва да е създала условията работниците да не могат да допускат грешки. "В ядрената област такова нещо не се допуска. Знаете ли кого обвиниха за аварията във "Фукушима" - не работника или собственика, а регулиращия орган! Държавата обвиниха, че не си е гледала работата както трябва! Днес в България няма държава, в момента у нас държавата е закрита.
"Случилото се вече минава всякакви граници. Мисля си, че трагедията ще има огромен ефект върху социално-политическия живот в страната. За пореден път се случва някаква трагедия - спомнете си и опустошителните наводнения", подчертава от страниците на "Монитор" психологът Красимир Калпаков.

Коментари

Новини Варна