Над 1,4 млн. туристи са посетили Варна и региона за първите девет месеца на 2018 г. Това съобщиха за вестник „Черно море“ от Туристическия информационен център на Община Варна. „Това е ръст от около 2% в сравнение със същия период на 2017 г.“, коментира Тихомир Патарински, ръководител на центъра. Данните обхващат града, курортите „Св. Св. Константин и Елена“ и „Златни пясъци“, както и вилните зони около местността „Ален мак“.
Туристите са реализирали общо около 4 млн. нощувки, което също е ръст в сравнение на миналата година. Това на практика означава, че един турист е реализирал средно по три нощувки. „С най-голям среден престой са руснаците – по над 7 нощувки. На второ място са германците“, обясни още Патарински.
Иначе като брой реализирани нощувки №1 са германците – над 1,3 млн. На втора позиция след тях се нареждат румънците. „През последните 3-4 години има тенденция за много сериозни ръстове от 15-16% на полския пазар. Израелските туристи също се увеличават постоянно. Освен това много добро развитие бележи и френският пазар“, сподели също ръководителят на Туристическия информационен център.
Любопитното е, че през септември е отчетен изключително засилен ръст на реализирани нощувки от туристи от Финландия. „За септември ръстът на финландците е почти 40%, като те са отсядали основно в градски хотели. Причината е Световното първенство по волейбол, на което Варна беше един от градовете-домакини. Това е добър пример как едно спортно събитие може да събере доста голяма публика. Престоите на финландците са средно по 6-7 дни. Това са туристи, които са били неорганизирани. Не са пристигнали тук с чартърни полети, а са търсили алтернативни варианти. Ползвали са нискотарифни компании или връзки през София, Истанбул или Виена. Това са самостоятелно организирани пътувания“, допълни Тихомир Патарински.
Очаква се до края на годината броя на туристите, посетили Варна, да надхвърли 1,5 млн. души. Ще се увеличи естествено и броя на реализираните от тях нощувки. Интересно е също, че за първите 9 месеца на 2018 г. Варна е била посетена от туристи от цели 76 националности. Сред тях има не малко азиатски и южноамерикански държави. Така например в града са гостували дори туристи от далечни точки на света като Чили и Бразилия.
НИКОЛА ДИМИТРОВ
Четете още:


Централна емисия
Спасиха мигранти, превозвани в потенциален метален ковчег от София към Гърция
Временен автобус замества метрото по ключова линия в София през уикенда (+КАРТА)
Пакистански астронавт ще посети китайската орбитална станция „Тянгун“
Обсерваторията „Вера Рубин“ откри огромен звезден поток
В монголската пустиня издигат „марсиански“ лагер
Тъмната материя се подчинява на гравитационни „кладенци“
Лаутаро Мартинес e под напрежение!
Кристина Ич
Ван Дайк чакал до последно оферта от Реал Мадрид
Роналдо не мисли за пенсия, иска да забие 1000
Тест: Коя емоция управлява живота ви в момента?
Пълнолуние в Телец на 5 ноември – портал към изобилие и сбъдване на желания
Сила на всяка възраст – 3 причини жените да вдигат тежести
Нов нехормонален медикамент при менопауза одобри FDA
Памуклийка – древна билка от помощ при съвременни заболявания
Захарен диабет тип I при деца - хранене и инсулинолечение
В УМБАЛ „Света Марина“ – Варна спасиха петдневно бебе с рядка вродена аномалия
Миглена Темелкова: Индустриите имат нужда от интердисциплинарни кадри
Биатлон, стрелба и педагогика - историята на Кристиян Божилов (+ВИДЕО)
Противниците на Орбан искат да отменят данъчните облекчения за автопроизводители
Кланът Вуцови направиха голям жест към легендарен клуб
Cadillac сложи космическа цена на своя флагман
Антъни Хопкинс: Вече е модерно да „страдаш“ от нелечими болести
Фантастичен НОЕМВРИ за 3 зодии!
Коментари