IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 12°
Новина на деня
12:27 | 22 януари 2019
Обновен: 15:24 | 23 април 2024

Можем ли да спечелим от боновите книжки?

По предварителни разчети около 2 млн. имат акции за 2 млрд. лева

По материала работи: Пламен Янков
Можем ли да спечелим от боновите книжки?

Само преди няколко дни стана ясно, че държавата ще направи опит да събуди така наречените "спящи акции" в боновите книжки.


Кабинетът призова всеки, който има акции от масовата приватизация, да се поинтересува от тях. В противен случай те отново ще станат собственост на държавата.


По предварителни разчети около 2 милиона българи притежават акции за около 2 милиарда лева. Голяма част от хората, притежатели на бонови книжки с дялове от приватизирани части от държавната собственост, са ги забравили или не знаят за какво могат да им послужат те.


Други са загубили данните за притежаваните акции от техни предци, но по-голяма част от обикновените граждани, участници в масовата приватизация, не са потърсили информация какво се случва с техните дялове.


"Ние сме длъжни да помогнем на хората, които не са информирани и притежават вече 20 години бонове от масовата приватизация, да намерят информация и да получат дивидента, на който имат право, ако има такъв, без да срещат пречки в това", това каза пред Bloomberg TV Bulgaria Васил Големански, заместник-председател на Съвета на директорите на БФБ-София и управител на Централен депозитар.


Информационната кампания, която ще е основата на обсъжданата концепция, е закъсняла с 20 години, смята Радослава Масларска, председател на УС на БАЛИП.


По думите й хората не са били наясно за какво са им нужни тези приватизационни бонове и как могат да се възползват от тях. 


По повод коментарите за вариант на нова национализация на частна собственост, Масларска акцентира върху същността на концепцията, предложена за обсъждане.


"Да не започваме от края на концепцията, а да погледнем нейните части. Хората е добре да знаят, че може би имат дивидент, който може би работи като един банков депозит. 30% от публичните компании, които са раздали дивидент, са основани със собственост от масовата приватизация, а той трябва да бъде потърсен в срок от 5 години", каза още Масларска.


Големански пък поясни, че след като мине общественото обсъждане и се натрупат мнения, ще бъде определено и дефинирано какво е спяща акция, а след това ще последват и законодателни промени, за да се решат въпросите.


Dnes.bg


Четете още: Над 200 души са разпитани по схемата с фалшиви решения от ТЕЛК


 

Коментари

Новини Варна