IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Новина на деня
09:25 | 14 декември 2019
Обновен: 04:07 | 18 април 2024

Oтпадат лимитите за профилактичните прегледи при личните лекари

За това се договориха лекарите и представители на Здравната каса

По материала работи: Пламен Янков
Oтпадат лимитите за профилактичните прегледи при личните лекари


Няма да има лимити за профилактичния преглед при личния лекар.  Направленията на джипитата често не достигат, но лекари и Здравната каса се договориха да разделят пациентите, които идват само за профилактика от тези с конкретно оплакване и им се назначават допълнителни изследвания, пише Нова.

 

Всеки здравноосигурен веднъж в годината има право на профилактичен преглед при личния лекар. Той включва различни неща в зависимост от възрастта и здравето ни, но най-общо: анамнеза - или разказ на пациента за здравето му, кардиограма и изследване на урина, а веднъж на пет години и пълна кръвна картина.

 

Има хора, които най-редовно си взимат направление за профилактичен преглед има и такива, които казват "аз съм здрав". И тогава вече ти си този, който казва "ти си здрав, ама пушиш по 40 цигари на ден, дай да видим какво се случва с теб", казва общопрактикуващият лекар Емилия Крилчева.

 

От следващата година организацията на медиците и Здравната каса обещават да няма ситуация, в която да поискаме профилактичния си преглед, а личният лекар да ни отговори, че няма направления. „Колкото от българските граждани решат да изпълнят своето задължение да направят годишен профилактичен преглед и посетят личния си лекар, той ще бъде направен”, коментира председателят на Българският лекарски съюз д-р Иван Маджаров.

 

„Няма да има напрежение или проблем с осигуряване на профилактичната дейност”, допълни председателят на Надзорния съвет на НЗОК Жени Начева.

 

Остават обаче ограниченията в броя на направленията, ако отидем при личния си лекар с проблем и той трябва да ни насочи към специалист. На езика на администрацията това се нарича "регулативен стандарт". „Когато ние имаме регулативен стандарт на тримесечие, трябва да се включим в него и обикновено от острите заболявания не оставаха средства за профилактичните изследвания”, коментира джипито Николай Колев.

 

Намерението трябва да се гласува окончателно в края на месеца.

Коментари

Новини Варна