160 пациенти ползват най-големия център за хемодиализа в страната – този във варненската УМБАЛ „Св. Марина“, а единици от тях дочакват трансплантация – каза проф. д-р Димитър Ненов - председател на Фондация „Бъбрек“, който бе лектор в дискусия, с която се отбеляза Световния бъбречен ден. За 12-и пореден път световната общественост обръща внимание върху опасността да заболеят едни от основните ни пречистващи органи – бъбреците. Преди 11 г. на конгрес в Сицилия се взема решение тези проблеми да бъдат обсъждани и да се работи сериозно върху превенцията на бъбречните заболявания. Оттогава в 150 страни се отбелязва световния бъбречен ден. Тази година темата е „Бъбречни болести и затлъстяване“. Организатори на проявата са Фондация „Бъбрек“, Българско Нефрологично Дружество, УМБАЛ „Света Марина“- Варна и Медицински Университет „Проф. д-р Параскев Стоянов"- Варна.
Проф. д-р Димитър Ненов и проф. д-р Валентина Маджова
Световният бъбречен ден се чества всеки втори четвъртък на месец март. Денят се отбелязва по инициатива на Международното дружество по нефрология и Международната федерация на бъбречните фондации. „Хроничното бъбречно заболяване е лечимо - каза проф. д-р Валентина Маджова, която бе лектор на форума. То е неинфекциозно и всеки един от 10 души по света заболява от него. Важно е да се обърне внимание, че хората с наднормено тегло са изложени на висок риск от заболявания на бъбреците, диабет, хипертония и сърдечно-съдови заболявания. Особено опасно е наднорменото тегло за децата, жените в менопауза и мъжете под 60 години. 83% от пълните хора имат повишен риск от заболявания на бъбреците. Най-важно е да се повиши двигателната активност в ежедневието, приемът на вода, правилното хранене, здравословните диети. Тези, които имат килограми в повече трябва поне веднъж годишно да си правят ранен скрининг за бъбречно заболяване, допълни проф. Маджова.
Проф. д-р Димитър Ненов и проф. д-р Валентина Маджова
Да се вдигнат децата от компютрите, лаптопите и телевизорите и да им се организира време, в което да играят, да се движат, да излязат навън – това призова Проф. д-р Димитричка Дучева Близнакова, директор на Медицинският колеж към Медицинския университет Варна. „Всичко започва от една клетка. Детското здраве започва от пренаталното развитие и се гради всеки ден. Важно е новородените бебета да останат на естествено хранене колкото може по-дълго, защото кърмата им изгражда имунитет към много неща, включително към устойчивост на бъбреците. В световен мащаб 1/5 от децата са затлъстели. Данните са, че през 2020 година 45% от децата в Америка ще са с наднормено тегло, 35% - в Европа и 20% - в Азия. По отношение на диетите на възрастните хора е добре да се отбележи, че те трябва да са здравословни и в никакъв случай – драстични, какъвто бе случаят с диетата на Дюкан, заради която преди няколко години много нашенци разболяха органите си и стигнаха до болницата“. Не на последно място проф. Близнакова подчерта, че движението е в основата на здравите бъбреци. „Когато белите дробове дишат, сърцето работи, а бъбреците мълчат. За да мълчат бъбреците, трябва да сме разумни, да се храним правилно, да се движим и да пием вода“ – допълни професорът.
Проф. д-р Димитричка Дучева Близнакова
По време на форума не бе подмината една постоянна точка, която присъства в дневния ред всяка година – състоянието на хората, които вече са с болни бъбреци и са на диализа. „Да преживееш не е достатъчно“ е името на тази проблематика, която не е за пренебрегване. Хората, които чакат трансплантация, а знаем, че повечето от тях не я дочакват имат множество проблеми и за частичното им възстановяване са важни фактори като работа в социалната, психологическата, образователната и професионалната сфера. С 400% повече те са склонни към депресии, отколкото останалите хора и за завръщането към нормалния им живот е нужно да се работи. За съжаление качеството на живот е свързано обаче и с имущественото състояние на хората – отбеляза на финала проф. Ненов. Изследвания на световно известни учени е показало, че заради имущественото разслоение, в градове като Ню Йорк и Торино, разликата в продължителността на живота между хората от богаташките, централни райони и тези – в покрайнините е 20 години.
До 19.30 ч. днес гражданите на Варна могат да изследват бъбречната си функция, като си направят безплатно изследване на креатинин в клиничната лаборатория на ДКЦ „Света Марина“ ЕООД без предварително записване. Резултатите си могат да проверят on line.
Ели Маринова
Четете още: Какво е нужно, за да имаме здрави бъбреци
Коментари