IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 16°
Други
11:24 | 18 март 2018
Обновен: 14:11 | 24 април 2024

9 основни правила, по които работи мозъкът

Заключенията са на американския невробиолог Джон Медина

По материала работи: Борис Проданов
9 основни правила, по които работи мозъкът

Американският невробиолог Джон Медина е автор на книгата „Правилата на мозъка. Какво си струва да знаете вие и вашите деца за мозъка“.


В нея той достъпно разказва за ключовите закономерности в работата на човешкия мозък. Искаме да споделим част от тях с вас.

 

1. Физическото натоварване стимулира работата на мозъка

Винаги съм подчертавал именно това: децата в добра физическа форма по-бързо разпознават визуалните стимули, отколкото техните слабоподвижни връстници. Те по-добре се концентрират.

Децата отделят голямо внимание на нещата, които изискват движение. На тях им е по душа да се движат. Сдържаното поведение в клас им е чуждо. Когато децата се движат, те се чувстват по-комфортно, тяхната самооценка е по-висока, по-слабо предразположени са към депресия и тревога.

 

2. Мозъкът е еволюирал и работи съответно на изработените исторически потребности.

 

3. Поради това, че всеки човек се характеризира с различна електропроводимост на мозъка, ние по различен начин възприемаме информацията за външния свят. така унифицираното образование и единните стандарти за оценяване се оказват лоша идея.

 

Невробиологът и биохимик Ерик Кандел, нобелов лауреат от 2000 г., е доказал, че в процеса на учене „проводимостта“ на човешкия мозък се променя. Мозъкът постепенно се учи на нови неща, следователно и неговата „проводимост“ постоянно се мени.

 

4. Мозъкът не обръща внимание на скучните неща.

5. Механизмът на запаметяване е много интересен. Децата забравят 90% от това, което изучават в клас, в рамките на 30 дни. Най-високият процент на забрава идва през първите часове след урока.

Може да удължите периода на запомняме на информацията в паметта чрез повторението й през определен интервал от време. Колкото повече са циклите на повторение, толкова по-добре се съхранява информацията в паметта.

 

6. За да разбирате по-добре и да помните информация, необходимо е да задействате няколко сетива на възприятие.

 

Звук, картина, движение – всичко, което можете да използвате.

7. Добрият сън спомага за процеса на мислене. Хроничният стрес понижава способността на мозъка да учи.

 

8. Мозъкът на мъжете и жените е различен. Това обаче не пречи на разбирането.

 

9. Човешкият мозък е способен да учи цял живот.

 

профит.бг

 

Още по темата: 18 март: Световен ден на мозъка

Коментари

Новини Варна