Кои са новите министри?
Вижте кратките им биографии
Публикувана: 20 Sep 2018 | 12:50

Oт днес кабинетът "Борисов" 3 официално има трима нови министри.

 

Това стана факт, след като депутатите гласуваха и приеха подадените оставки на вътрешния министър Валентин Радев, регионалния Николай Нанков и на транспортния Ивайло Московски. Те решиха да напуснат постовете си заради пътния ад край Своге, който отне живота на 17 души.

 

 

На тяхно място парламентът назначи главния секретар на МВР Младен Маринов за шеф на МВР, Петя Аврамова – за ръководител на МРРБ и Росен Желязков за лидер на транспортното министерство.

 

 

Старши комисар Младен Найденов Маринов е роден на 21 ноември 1971 г. в Тетевен. През 1997 г. е защитил магистърска степен във ВИПОНД-МВР. През 2005 г. е завършил "Право" в УНСС.

 

Постъпил на работа в МВР през 1991 г. Назначен е на офицерска длъжност през 1997 г. в отдел "Охранителна полиция" – СДВР. През своята професионална кариера е преминал през следните длъжности: Полицай в направление "Полиция" – СДВР, Полицейски командир в отдел "Охранителна полиция" – СДВР, Н-к група в отдел "Охранителна полиция" – СДВР,  Зам.-началник отдел "Охранителна полиция" – СДВР, Началник отдел "Охранителна полиция" – СДВР, Зам.-директор на СДВР.

 

 

От 25.07.2014 г. е назначен на длъжността Директор на СДВР, а от 10 май 2017 година, с указ на президента Румен Радев, е назначен за главен секретар на МВР.

 

Петя Цветанова Аврамова е родена на 29 май 1963 във Враца. Инженер е по професия. Тя е народен представител от 42-то, 43-то и 44-то Народно събрание. Член на постоянните комисии по енергетика, вероизповедания и парламентарна етика и комисията по инвестиционно проектиране.

 

Преди това е била председател на Общински съвет Враца (2011-2013 г.), както и заместник-кмет по устройство на територията, общинска собственост, строителство и екология на Община Враца (2009-2011 г.)

 

Тя е областен кординатор на ГЕРБ за Врачанско.

 

Новият транспортен министър Росен Желязков е роден на 5 април 1968 г. Магистър е по право от Софийския университет "Свети Климент Охридски".

 

В периода 1994-1995 г. е последователно юрисконсулт, старши юрисконсулт, а по-късно секретар и кметски наместник в район "Средец" на Столичната община. От 1995 г. е адвокат по гражданско и търговско право, член на Софийска адвокатска колегия. Бил е заместник-кмет по направление "Законност и контрол" на район "Лозенец"(1998-1999 г.).

 

От 2003 г. до юли 2009 г. е секретар на Столична община.

 

В периода 2011-2013 г. е председател на Управителния съвет на Института по публична администрация и представител на Република България в Европейския институт по публична администрация (ЕИПА) в Маастрихт, Кралство Нидерландия.

 

От 2009 г. до 2013 г. е главен секретар на Министерския съвет, а в периода 2014-2016 г. е съветник на министър-председателя по въпросите на държавната администрация и електронното управление.

 

От 30 септември 2016 г. с решение на Министерския съвет е определен за председател на Държавна агенция "Електронно управление". С Решение на Министерски съвет от 20 декември 2017 г. е определен за председател на Комисия за регулиране на съобщенията, като решението влезе в сила на 15 януари 2018 г.

 

Името му нашумя и покрай аферата "Костинброд" през 2013 г., когато бяха открити напечатани по-голям брой бюлетини за изборите. Прокуратурата повдигна обвинение на Желязков, който тогава беше главен секретар в служебното правителство на Марин Райков, но в крайна сметка беше напълно оправдан.

 

Dnes.bg

 

 

Коментари ( 0 )