Обновен: 08:31 | 17 април 2024

Минимална победа над Перу прати Франция на 1/8-финалите

Килиан Мбапе отбеляза единственото попадение в мача

По материала работи: Юлиян Атанасов

Франция победи Перу с 1:0 в двубой от Група С на световното първенство, игран на стадион "Екатеринбург Арена".Двата отбора си размениха по едно полувреме, като футболистите на селекционера Дидие Дешан на моменти бяха доста колебливи. Въпреки това "петлите" стигнаха до победата с гол на Килиан Мбапе в 34-ата минута.Така Франция вече гледа към 1/8-финалите. "Петлите" са на първо място в групата си с актив от 6 точки. След тях е Дания с 4, Австралия с 1 и Перу с 0 пункта.

Първите минути определено бяха за южноамериканците, но "петлите" бързо се осъзнаха и поеха инициативата. Между 11-ата и 14-ата минути Антоан Гризман, Пол Погба и Рафаел Варан имаха добра възможност да се разпишат, но топката така и не намираше целта.В следващите минути двата отбора демонстрираха сериозна борба за надмощие в средата на терена, като футболистите не предприемаха рисковани действия.В 31-ата минута Паоло Гереро бе прекрасно изведен в пеналтерията. Нападателят отправи силен удар с левия крак. Юго Лорис обаче показа класата си и с котешки рефлекс изби топката.

В 34-ата минута французите откриха резлутата. Оливие Жиру се опита да преодолее Хайесе. Топката рикошира в крака на Родригес и попадна в непокрития Килиан Мбапе, който с лекота прати кълбото във вратата - 1:0.В 43-ата минута Лукаш получи прецизно подаване в наказателното поле и стреля незабавно. Хайесе обаче предотврати гола с брилянтно спасяване. Така първото полувреме завърши без повече голове.В началото на втората част перуанците бяха близо до изравняване на резултата. В 51-ата минута Педро Акино си опита късмета с удар от далечно разстояние. Топката обаче нацели дясната греда.

В следващите минути футболистите на Перу вдигна оборотите и се настаниха трайно в половината на Франция. В 61- ата минута Андре Карийо също се пробва да затрудни Лорис от далечна дистанция. Топката обаче не намери очертанията на вратата.В 68-ата минута Луиш Адвинкула си създаде добра възможност и шутира диагонално от границата на наказателното поле. Топката обаче мина на сантиметри от напречната греда. В 75-ата минута Джеферсън Фарфан нанесе атрактивен удар от движение в наказателното поле, но волето му премина малко встрани от дясната греда.До края на срещата перуанците продължиха упорито да търсят поне изравняващо попадение, но това така и не се случи

Франция - Перу 1:0

Голмайстор: Килиан Мбапе (34)

Франция: Лорис, Павар, Варан, Юмтити, Лукаш, Канте, Погба (Нзонзи 89'), Матюиди, Гризман (Фекир 80'), Мбапе (Дембеле 75'), Жиру

Селекционер: Дидие Дешан

Перу: Хайесе, Адвинкула, Рамос, Родригес (Сантамариа 46'), Трауко, Санчес, Йотун (Фарфан 46'), Флорес, Карийо, Куева (Рудиас 82'), Гереро

Селекционер: Рикардо Гарека