21:08 | 18 февруари 2019
Обновен: 07:02 | 17 април 2024

Нефтохимик със супер обрат срещу ЦСКА

Това е 11 успех за шампионите в Суперлигата

Волейболният отбор на Нефтохимик 2010 (Бургас) постигна 4-а поредна и общо 11-а победа в Суперлигата на България. Момчетата на треньора Николай Желязков се бореха здраво и обърнаха у дома над ЦСКА с 3:1 (19:25, 25:20, 25:23, 33:31) в дербито на 18-ия кръг, играно тази вечер в пълната зала "Младост".

По този начин бургазлии остават на 6-о място във временното класиране, но вече с 11 победи, 5 загуби и 32 точки, но и два мача по-малко. ЦСКА пък продължава да е втори с 14 победи, 4 загуби и 40 точки. В следващия 19-и кръг Нефтохимик гостува на коравия тим на Монтана, а "червените" са домакини на Марек Юнион Ивкони (Дупница). Срещите са съответно в петък (22 февруари) от 19,00 часа и в понеделник (25 февруари) от 18,30 часа.

Първият гейм на срещата започна по-добре за ЦСКА, които бързо поведоха с 3:0, а след това с 5:1 след отлични изяви на Венцислав Георгиев и рожденика Симеон Александров. Въпреки усилията на бургазлии, "червените" запазиха предимството си до 9:5 след бърза атака през центъра и блокада на опитния Христо Цветанов. Преднината на армейците продължи да расте до 15:7 при сервис на разпределителя Владимир Станков. Резултатът стана 17:8 след атака в аут на Николай Учиков, което накара треньорът на Нефтохимик Николай Желязков да поиска тайм-аут. ЦСКА запази разликата до 20:11 след пусната топка на Александров, след което спокойно взе гейма с убедителното 25:19.

Втората част тръгна равностойно до 4:4, след което Нефтохимик дръпна със 7:4 след три последователни атаки на словенския посрещач Ален Джорджевич. След прекъсването за Сашо Попов и ЦСКА последва ас на Николай Учиков за 8:4. Разликата леко нарасна при 12:7 след мощна атака на Георги Петров. ЦСКА успя да намали пасива си до 12:13 след няколко силни сервиса на Пламен Шекерджиев. Двата тима продължиха да играят равностойно и да се борят за всяка точка, като "червените" дори успяха да изравнят при 18:18 след контра на Шекерджиев. Нефтохимик си върна предимството при 23:19 след атака и два блока на Георги Петров и грешка в нападение на Шекерджиев, след което затвори гейма в своя полза при 25:20 след нова атака на Петров и грешка на влезлия като резерва за "червените" Иван Крачев.

В началото на третия гейм ЦСКА поведе с 4:1 след технично пускане на Христо Цветанов последвано от две успешни контри на Венцислав Георгиев. Нефтохимик реагира веднага и изравни при 5:5 след две страхотни атаки на младия Денис Карягин, който се появи в игра в края на втората част, и контра на Николай Учиков. Бургазлии дори дръпнаха със 7:5 след отличен единичен блок и мощна контра през центъра на Теодор Тодоров, което принуди Сашо Попов да поиска тайм-аут. Атака и силен ас на Симеон Александров и равенство 7:7. Равенството се запази до 10:10, след което домакините отново дръпнаха с 12:10 след нови две атаки на Георги Петров. Атака на Венци Георгиев и аут на Георги Петров за поредното равенство при 13:13. Двата отбора продължиха равностойно до 19:19, като си размениха по няколко мини пробива, след което Нефтохимик излезе напред в резултата с 21:19 след технично отиграване и ас на разпределителя Георги Братоев. "Червените" стигнаха до 22:22 след блок-аут на Симеон Александров и контра от втора линия на Венци Георгиев. В крайна сметка Нефтохимик измъкна гейма с 25:23 след спорен сервис в аут на Симеон Александров и контра на Николай Учиков.

Четвъртата част бе равностойна до средата й, след което ЦСКА успя да поведе с 16:13 след атака на Симеон Александров последвана от успешна блокада и контра на Тодор Костов. Разликата набъбна до 21:16 след две атаки на Венци Георгиев и грешка на Георги Петров от домакините. Нефтохимик се върна в играта като намали до 21:19 след атака на Николай Учиков и две грешки на Пламен Шекерджиев. Бургазлии дори изравниха при 23:23 и стигнаха до мачбол при 24:23 след силни изяви на Николай Учиков и Георги Петров. Атака на Венци Георгиев и грешка на Николай Къртев и 25:24 за "червените". Борбата за всяка топка и точка продължи до 31:31, като междувременно армейците спасиха още три мачбола. Все пак, Нефтохимик измъкна гейма с 33:31 след страхотна атака-пайп на Георги Петров и невероятен блок на Денис Карягин, а с това и победата с 3:1.

Най-полезен за Нефтохимик стана Николай Учиков с 25 точки (1 блок, 1 ас и 38% ефективност в атака) за победата. Георги Петров добави още 16 точки (3 блока, 1 ас, 39% ефективност в атака и 52% позитивно посрещане) за успеха. От друга страна Венцислав Георгиев също реализира 25 точки (2 аса и 48% ефективност в атака) за ЦСКА. Пламен Шекерджиев (2 блока, 1 ас, 38% ефективност в атака и 50% позитивно посрещане) и Симеон Александров (1 блок, 1 ас, 48% ефективност в атака и 44% позитивно посрещане) реализираха по 15 точки, но и техните усилия не бяха достатъчни за успех.