20:28 | 22 април 2019
Обновен: 06:18 | 8 март 2024

ИУ Варна със седми пореден комплект медали в А група

В решителен трети мач „студентите“ надиграха „Шумен“

ИУ Варна спечели серията за трето място в мъжката А група. В решителен трети мач срещу Шумен днес варненци победиха като домакини с резултат 72:67.

Мачът беше много оспорван и премина през куп обрати, а баскетболистите на Петко Делев спечелиха играта на нерви в края.
Това е седмият пореден комплект медали за варненския отбор в А група.
Днешният мач беше и последен за сезона във втората дивизия на мъжкото първенство.

Домакините започнаха мача по-добре и направиха няколко добри нападения в първите минути. Цялостно обаче и двата отбора играха нервно в началната част, а малко по малко Шумен настигна съперника си и в края ѝ дори поведе с 15:14. Много равностойна втора четвърт доведе до няколко смени на водачеството, а и след тази част гостите бяха напред при 34:31.

Темпото се запази и след почивката, когато напрежението продължи да се усеща с технически фаул на Мартин Коцев (втори за ИУ след като в първото полувреме беше отсъден и на Цветомир Куртев), както и няколко нарушения в нападение. В крайна сметка и тази част беше в полза на Шумен, а резултатът след нея беше 53:48.

В началото на последната десетка статуквото се запази, а в средата ѝ Николай Георгиев започна серия от седем поредни точки за ИУ, за да изравни резултата – 67:67 при по-малко от три минути до края.

След игра на нерви в следващите атаки ИУ поведе със 70:67, а при 44 секунди до края при стрелба на Антон Диков от тройката беше отсъдена симулация. В оставащите нападения ИУ успя да запази малка преднина и да вземе победата.

21 точки и 13 борби за ИУ записа Николай Георгиев, Мартин Коцев завърши с 13 точки, 10 борби и 6 асистенции. 16 точки отбеляза Цветомир Куртев, а 11 - Мартин Стефанов.

За Шумен Антон Диков вкара 22 точки, Кирил Кирилов добави 15 точки и 9 борби, а Николай Леков реализира 10 точки.