Варна 15°
21:04 | 12 юни 2019
Обновен: 04:20 | 17 април 2024

България с 11-а загуба в Лигата на нациите

Момичета на селекционера Иван Петков паднаха от много подмладения и нов състав на Русия с 0:3

По материала работи: Пламен Янков

Кошмарът за волейболистките от националния отбор на България при дебютното им участие в Лигата на нациите продължава. Момичета на селекционера Иван Петков записаха 11-а поредна загуба, след като паднаха от много подмладения и нов състав на Русия с 0:3 (20:25, 23:25, 16:25) във втората си среща от турнира в Група 13 от 4-ата седмица на Лигата, играна тази вечер пред близо 1000 зрители в зала "Пала Бартон" в Перуджа, съобщи sportal.bg.

Така България остава на последното 16-о място във временното общо класиране без победа до момента, 11 загуби и една единствена спечелена точка. "Сборная" пък записа втора поредна и общо 3-а победа, като с 8 загуби и 10 точки е на 13-а позиция. Утре (13 юни) са последните срещи в групата, като "лъвиците" ще имат отличен шанс за историческа първа победа в Лигата срещу тима на Република Корея, който пък е само с един успех до сега, а тази вечер ще играе с домакините от Италия. Русия утре ще играе със световните вицешампионки от "Скуадра адзура". Срещите са съответно от 18,00 и 21,00 часа българско време.

Началото на първия гейм беше по-добро за рускините, които поведоха с 3:1 след грешка на българките и блокада на Екатерина Орлова. Последва равенство при 5:5 след атака и ас на Силвана Чаушева. България дори дръпна с 8:6 след ас на Гергана Димитрова и отличен блок на Мира Тодорова. Нов блок на Тодорова и 9:6. Русия веднага стигна до 9:9 след технична атака на Татяна Юринская и контра от втора линия на Ксения Парубец. "Сборная" дори дръпна с 10:9 след ас на Анжелина Лазаренко, което накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Въпреки това, разликата нарасна до 14:10 след успешни атаки на Ирина Воронкова и Юринская и грешка на Нася Димитрова. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за Русия след нова атака на Воронкова от втора линия. Независимо от усилията на "лъвиците", Русия запази преднината си и даже я увеличи до 22:18 след блокада на Орлова и контра на влязлата като резерва Анна Котикова. В крайна сметка руските волейболистки спокойно взеха гейма с 25:20 след поредна атака на Юринская.

Втората част тръгна равностойно до 3:3, след което Русия дръпна с 5:3 след поредна атака на Татяна Юринская и аут на Гери Димитрова. България успя да изравни при 7:7 след две грешки на рускините, но все пак техническата пауза дойде при 8:7 за "Сборная" след блок-аут на Ксения Парубец. Последваха контри на Парубец и Юринская и 10:7. "Лъвиците" успяха да изравнят 10:10 след атака в аут на Анна Котикова и силна контра на Силвана Чаушева, след което дори поведоха с 12:10 след ас на разпределителката Петя Баракова и бъркана топка на рускините. Въпреки тайм-аута за треньора на Русия Вадим Панков, разликата набъбна до 15:11 след силна контра на Гери Димитрова и успешна двойна блокада. Второто техническо прекъсване пък дойде при 16:13 за България след бърза атака през центъра на Нася Димитрова. България задържа преднината си до 19:16 след атака от краче и блокада на Мира Тодорова. Русия съумя да изравни при 20:20 след нова атака на Юринская и леко прехвърлена топка на Парубец, която падна на линията в полето на българките. Равенството се запази до 22:22, след което "Сборная" стигна до геймбол при 24:22 след грешка на Чаушева. Русия затвори гейма при 25:23 след пусната топка на Ирина Воронкова и поведе с 2:0.

Третия гейм стартира много добре за рускините, които бързо поведоха с 5:2, което пък накара Иван Петков да вземе тайм-аут. Въпреки това, Русия запази преднината си до 8:5 след технично пускане на Ирина Воронкова. Атака от втора линия на Ксения Парубец и 9:5, след което играта продължи точка за точка до 12:8. Преднината на "Сборная" стана 15:8 и 16:9 след нови отлични атаки на Парубец, Татяна Юринская и Анжелина Лазаренко. Русия продължи да води до 20:14 след поредна атака на Юринская, след което спокойно спечели гейма с убедителното 25:16 след грешка от сервис на Петя Баракова, а с това и мача с 3:0.

Най-резултатна за българския тим беше Силвана Чаушева с 11 точки (2 блока, 2 аса и 25% ефективност в атака). Гергана Димитрова (1 блок, 2 аса и 27% ефективност в атака) и Мира Тодорова (4 блока и 50% ефективност в атака) завършиха с по 9 точки.

За "Сборная" Татяна Юринская заби 16 точки (1 ас и 48% ефективност в атака) за победата. Ксения Парубец (52% ефективност в атака) и Ирина Воронкова (55% ефективност в атака) добавиха 12 и 11 точки за успеха.

БЪЛГАРИЯ - РУСИЯ 0:3 (20:25, 23:25, 16:25)
БЪЛГАРИЯ: Петя Баракова 4, Силвана Чаушева 11, Гергана Димитрова 9, Мирослава Паскова 6, Нася Димитрова 3, Мира Тодорова 9 - Жана Тодорова-либеро (Симона Димитрова 1, Мария Данчева, Елена Бечева 1, Мария Кривошийска)
Старши треньор: ИВАН ПЕТКОВ

РУСИЯ: Татяна Романова 2, Ксения Парубец 12, Татяна Юринская 16, Ирина Воронкова 11, Анжелина Лазаренко 8, Екатерина Орлова 4 - Алла Галкина-либеро (Анна Котикова 2, Олга Зубарева 1, Полина Матвеева, Евгения Старцева, Мария Халецкая, Даря Чикризова-либеро)
Старши треньор: ВАДИМ ПАНКОВ.