Завърши детската ветроходна Регата Варна 2019
Учатие взеха девет български ветроходни клубове, които развиват детски спорт, с общо 90 лодки и 99 състезатели, водени от 14 треньори
Публикувана: 19 Jul 2019 | 15:59

Завърши детската ветроходна Регата Варна 2019 за яхти класове Оптимист, Лазер 4.7 и 420. Учатие в регатата взеха девет български ветроходни клубове, които развиват детски спорт, с общо 90 лодки и 99 състезатели, водени от 14 треньори. Момичетата, участващи в състезанието бяха 35, а традиционно най-многобройна беше групата на състезателите в клас Оптимист – момчета – младша възраст (до 12 годишна възраст). 

 

Главен съдия на регатата беше Евгени Мавродиев, национален съдия и бивш председател на Българската Федерация по ветроходство, Председател на Протестната комисия беше Цено Кътов, а Регатната комисия се състоеше от общо 21 членове, като още много родители и доброволци подпомогнаха гладкото протичане на състезанието на вода и на брега. 
Регатата се проведе при слабо време, като гонките от първия ден бяха отложени поради слабия вятър (под 2m/s). Общо завършените гонки в клас Оптимист бяха шест, а в класовете Лазер 4.7 и 420 – по пет, което беше достатъчно за да се зачете регатата.

 

Вчера, 18 юли 2019, се проведе церемонията по закриването и награждаването на победителите в Регата Варна 2019. Поради многото подадени протести в този последен състезателен ден и дълхите изслушвания на страните и свидетелите от Протестната комисия, подреждането на крайното  класиране стана възможно едва 45 минути след първоначално обявения час за награждаване. Независимо от това, всички официални гости на закриването, Г-жа Мила Миховска, Експерт от отдел Спорт на Община Варна, Г-н Тихомир Тодоров, Председател на Борда на директорите на Пристанище Варна ЕАД, кап. Александър Калчев, Гл. Изп. Директор на БМФ и Г-н Ивайло Гавраилов, Изп. Директор на БМКЦ, проявиха разбиране и изчакаха началото на церемонията, за да връчат лично купите на призьорите във всички класове и възрастови групи.


КРАЙНО КЛАСИРАНЕ:


Клас 420 :

1. Общо класиране – екипажи шкипер/шкотман:
I. Цветослав Мавродиев/Илиана Андонова, „Черно море – Бриз” 
II. Мартин Геров/Ан-Никол Канежа, ОМК „Несебър 2000”
III. Вилислав Димитров/Ясен Великов, МК „Балчик”

 

Клас Лазер 4.7 :

1. Общо класиране девойки под 16г. (родени след 31.12.2003)
I. Дияна Маркова, ОМК „Несебър 2000”
II. Станислава Тодорова, ЯК „Порт Бургас”
III. Андреа Кирова, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна” 

 

2. Общо класиране  момчета под 16г. (родени след 31.12.2003)
I. Михаил Берберов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
II. Давид Бинев, ЯК „Порт Бургас”
III. Петър Костурков, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна” 

 

3. Общо класиране момчета под 18г. (родени след 31.12.2001)
I. Радослав Гавраилов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
II. Владимир Стоянов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
III. Никола Георгиев, ЯК „Черноморец -Бургас” 

 

4. Генерално класиране в клас Лазер 4.7
I. Радослав Гавраилов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
II. Владимир Стоянов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
III. Михаил Берберов, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна” 

 

Клас  Оптимист:

1. Общо класиране девойки – младша, до 12г. (родени след 31.12.2006) 
I. Даниела Гочева, ОМСК „Циклон – Поморие”
II. Адриана Петкова, „Черно море - Бриз” – Варна 
III. Калина Йорданова, ЯК „Дорадо” – НСА  

 

2. Общо класиране девойки – старша (родени след 31.12.2003) 
I. Божидара Боровайска, ОМК „Несебър 2000”
II. Кемала Парушева, ЯК „Черноморец – Бургас” 
III. Даяна Пашова, ЯК „Черноморец – Бургас” 

 

3. Общо класиране на юноши – младша, до 12г. (родени след 31.12.2006) 
I. Виктор Станоев, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
II. Александър Ганев, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
III. Пламен Божков, ОМСК „Циклон – Поморие” 

 

4. Общо класиране юноши – старша (родени след 31.12.2003) 
I. Иван Найденов, ЯК „Порт Бургас”
II. Мариан Шангов, ЯК „Порт Бургас”
III. Тодор Тузлуков, ОМСК „Циклон – Поморие” 

 

5. Генерално класиране в клас Оптимист
I. Иван Иван Найденов, ЯК „Порт Бургас”
II.  Виктор Станоев, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”
III. Мариан Шангов, ЯК „Порт Бургас”


Освен купи за победителите, организаторите от Яхт Клуб „Кап. Георги Георгиев – Порт Варна” зарадваха с подаръци – джапанки, козирки и чанти, първите шест момчета и първите шест момичета според генералното класиране в клас Оптимист. Традиционно за клуба-домакин, такива поощрителни подаръци получиха и шестимата най-малки ветроходци, всички родени през 2010г: Атанас Атанасов от ВК „Синева” – Варна, Симеон Христов, ЯК „Дорадо” - НСА, Зарая Цонкова, Атанас Златев, йоан Тонозлиев, всички от ОМСК „Циклон – Поморие” и Филип Станоев, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”. Томбола с още 10 награди (микрофибърни кърпи, платнени раници, една малка и една голяма непромокаема раница) се разигра за всички взели участие в регатата деца. 

 

От своя страна, Регатната комисия връчи две извънредни награди – от името на Регатния офис на МК „Балчик”, за изрядно попълнени и подредени, подадени в срок документи за участие в регатата и на Андреа Кирова, ЯК „Кап. Г. Георгиев – Порт Варна”, за благородна постъпка – за изваждането от водата и спасяването на бедстащ гларус.

 

Още веднъж, изказваме нашата благодарнот към спомоществувателите на тази Регата, с чиято помощ беше осигурено всичко необходимо за добрата организация на състезанието. Това са Община Варна, Пристанище Варна ЕАД, БМФ, БМКЦ, Трапезна вода Блик. 

Коментари ( 0 )