Обновен: 03:36 | 17 април 2024

Черно море Тича се даде на сините във Варна

В зала "Конгресна" баскетболистите подкрепиха благородна кауза

По материала работи: Борис Проданов

Във Варна се изигра първа домакинска среща на Черно море Тича от Национална баскетболна лига в  Двореца на културата и спорта.

Варненци се завърнаха в зала Конгресна след 5 годишно отсъствие и въпреки ден, имаше над 1000 зрители, както и мъжкият футболен отбор Черно море.

Вицешампионът Левски Лукойл записа втори успех в НБЛ след успех като гост на Черно море Тича с 82:62. Загубата е втора за “моряците”.

Гостите започнаха по-добре срещата и успяха да поведат с 7:2 след тройка и кош на Асен Великов и кош на Куан Чийтъм. Домакините успяха да намалят пасива си 7:9, но Левски Лукойл успяваше да поддържа преднина и поведе със 7 точки при 17:10. Вицешампионите взеха първата част безпроблемно с 24:13 след тройка на Асен Великов около 4 секунди преди края на първата четвърт. Втората част бе по-равностойна, но започна с пет точки за гостите, които поведоха с 16 точки – 29:13. След малко повече от 3 минути игра с кош на Райън Райт преднината на Левски Лукойл стана 17 точки при 35:18. На полувремето резултатът бе 41:27 за гостуващия тим.   Левски Лукойл отбеляза пет точки в началото на третата част и поведоха с 19 точки.

Последваха пет поредни точки за домакините. След малко повече от 5 минути игра Черно море Тича успя да намали леко изоставането си до 14 точки – 40:54. С добра игра в края на третата част Черно море Тича успя да намали пасива си до 12 точки при 46:58. В заключителните секунди на тази част гостите се възползваха максимално от грешките на домакините, поведоха с 18 точки при 64:46, а преди последната част водеха с 67:49. През четвъртата част вицешампионите поддържаха комфортна преднина и спечелиха без проблеми двубоя с 82:62.

Варненци започнаха мача с трима контузени – Пламен Алексиев, Цветомир Куртев и Кристиян Кръстев, а в течение на срещата контузии получиха Николай Георгиев и Мартин Стефанов.

За победителите Брандън Йънг завърши с 20 точки и 8 асистенции, а Куан Чийтъм с дабъл – дабъл – 16 точки и 10 борби. За домакините изключително успешно се представи Коча Йовович, който завърши с 5 точки, 9 борби, 10 асистенции и 3 откраднати топки. Най-резултатни за Черно море Тича станаха Симеон Илиев с дабъл – дабъл – 20 точки и 10 борби, и Мартин Йорданов 17 т. Американецът Джеймс Гавин записа 3 т. при дебюта си във Варна

Треньорите на Черно море Тича Галин Стоянов и на Левски Лукойл Константин Папазов водеха целия мач от скамейките с фланелки в подкрепа на малкия Мартин Даниелов Илиев от Варна, който страда от остра лимфобластна левкемия и се нуждае от живото спасяваща трансплантация на стволови клетки, която струва 120 000 евро.