IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
19:06 | 24 октомври 2014
Обновен: 21:47 | 15 април 2024

Сирийски бежанци се тъпчат в сграда на бивше училище в Берлин

За семейството на Мохамед Германия е страхотна страна

По материала работи: Лиляна Трънкова
Сирийски бежанци се тъпчат в сграда на бивше училище в Берлин

Германия, където във вторник започва международна конференция за бежанците, полага усилия да се справи с доста силен приток от търсещи убежище. Използват се например бивши училища, като в Берлин, и пришълците се тъпчат в класните стаи, пише Яник Паске от Франс прес, цитиран от dnes.bg.
Мохамед Набил пише в голяма тетрадка на квадратчета: "Wie heisst Du?" ("Как се казваш?"), "Ich heisse Mohamed" ("Казвам се Мохамед"). В стая от няколко квадратни метра, която споделя с майка си, брат си и сестра си, 28-годишният сириец от палестински произход преговаря своите първи думи на немски - езика, който прилежно учи от самото си пристигане в Берлин.
На 2700 километра оттук Мохамед Набил - току-що дипломиран инженер, е работил в Хомс, важен икономически център в Сирия, превърнал се в епицентър на бунта срещу Башар Асад.
Вече два месеца той е бежанец в Германия, подслонен в бивше училище, собственост на берлинската община - там настаняват кандидатите за убежище, пристигащи най-често от конфликтни зони като Сирия и Ирак.
Германия - предпочитана цел на търсещите убежище в Европа, очаква тази година да посрещне 200 000 (близо 60 на сто повече от предишната година, когато също имаше 64-процентов скок).
Най-много са идващите от Сирия. От януари до края на август в Германия са подали молби 20 184 сирийци, което означава годишно увеличение със 186 процента.
От 2011 г. насам близо половината сирийци са се изселили другаде: над 3 милиона са бежанците в съседните държави - Турция, Ливан и Йордания, а има и шест милиона вътрешно разселени лица.
Мохамед Набил прекарва деня с още 104 бежанци - в стола, където им сервират в определено време вакуумирани храни, в коридорите с мъждукащ неон, където си бъбрят, събрани в групички, или в безупречно поддържана стаичка с оранжеви пердета.
"Тук усещаме, че сме човешки същества, тук има човешки права", обяснява Мохамед на добър английски. "В Хомс не можеше вече да се живее. Там не е останало нищо за ядене, няма дори мляко за децата", добавя той пред АФП.
За да стигнат до този западнал квартал на германската столица, Мохамед, майка му, сестра му и брат му са прекосили Египет, Либия и Италия. Одисеята им включва и кошмарно пътуване през Средиземно море с някакъв "кораб на смъртта", както го нарича младежът. Майка му - 50-годишната Зарифа Абу Салем, показва направена от нея снимка: десетки бежанци, натъпкани в някаква черупка. "Двайсет часа по море, набутани като животни, а щем не щем, платихме на каналджиите по 1200 долара на човек", разказва той.
"Спешното решение"
Свалено на брега в Сицилия, семейството решава да продължи за Германия. Прекарва първата си берлинска нощ в един парк, а на другия ден всички тръгват към близкото полицейско управление, за да се погрижат за тях.
Училището - временният им дом, е превърнато през септември в център за настаняване. За два дни го напълват с походни легла.
"Импровизирахме - трябваше спешно да намерим решение, за да не спят хората пак под открито небе", обяснява Манфред Новак от А Ве О - обществено сдружение за социално подпомагане, организирало 10 центъра за търсещи убежище в Берлин.
"Тези хора идват от конфликтни зони. Попадат в една богата страна. Просто няма как да ги сложим да спят на някой дюшек в коридора", отсича Ян Надолни, който ръководи този център за спешно настаняване.
Класните стаи са преградени с тънки завеси, очертаващи "частно пространство" за всяко семейство. В бившия кабинет по химия бръмчат четири перални машини. Кабинетът по физика скоро ще бъде преустроен в кухня. "Отидохме в магазин "направи си сам", купихме душове и ги монтирахме за един уикенд", разказва той.
"Тесничко е тук", признава Надолни, който е отстъпил своя офис, за да сложат там още легла.
Навсякъде в Германия преустройват бивши казарми, спешно монтират контейнери и разпъват палатки. Налага се обаче някои бежанци да нощуват два-три пъти навън, при все че температурите падат.
Днес Мохамед иска едно-единствено нещо - да живее нормално. А майка му вече мечтае по-малкият син, Али, който тръгва на училище в Берлин, да следва после медицина. Защото за това семейство "Gеrmany is a great country!" - Германия е страхотна страна!
 

 

Коментари

Новини Варна