Учени откриха следа от живот на 3,7 млрд. години

Животът на Земята е по-стар, отколкото смятаме

Учени откриха следа от живот на 3,7 млрд. години

Животът на Земята е по-стар, отколкото смятаме, твърдят австралийски учени, които открили фосили на 3,7 млрд. години, предаде АФП. Миниатюрната находка на строматолити – микроорганизми в скални наслоявания, е намерена в Югозападна Гренландия и е с 220 млн. години по-стара от досегашните признати за най-древни образци на живот, открити в Австралия.

 

Откритието доказва, че животът се е зародил сравнително скоро след образуването на Земята преди 4,5 млрд. години, коментира водещият изследовател Ален Нютман от Университета “Уулонгонг”. Строматолитите, смятат учените, са се формирали в плитчините на първичния океан в резултат на образуването на големи колонии бактерии.

 

“Структурата и геохимията на гренландската находка сочи към светкавично появяване на живота на Земята”, отбелязва и проф. Мартин ван Крандендонк, съавтор на изследването, публикувано в сп. “Нейчър”. Нютман допълва, че се надява живот да е съществувал и на Марс на много базово ниво. Въпреки това голяма част от научната общност е скептична към революционното откритие и иска още доказателства за неговата автентичност.

 

Още по темата Руски учени откриха части от метеорит на Антарктида

Руски учени откриха части от метеорит на Антарктида

 

Коментари

Свят
Водещи новини
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата