IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна
Свят
21:25 | 25 декември 2016
Обновен: 00:23 | 15 май 2025

Накъде се насочват богатите британци след Brexit?

Гостоприемните дестинации за инвеститори крият и подводни камъни

По материала работи: Слав Велев
Накъде се насочват богатите британци след Brexit?

Не малко от богатите фамилии във Великобритания проучват възможностите за преместване, след като през лятото 52% от британците решиха, че искат страната им да напусне Европейския съюз (ЕС).

Същевременно конкурентните на Великобритания пазари на луксозни имоти сякаш постлаха червения килим за всички богати чуждестранни граждани, които поискат да инвестират в луксозни, скъпи имоти с идеята да се възползват и от по-изгодните данъчни условия, пише Financial Times, цитиран от investor.bg.
 

"Залповете" на премиера на Великобритания Тереза Мей срещу елита също настроиха някои да се огледат за по-гостоприемни дестинации.
 

Изборът на бягащите от Brexit-а богати британци е доста богат предвид и желанието на много държави да привлекат повече богати чужденци. Има обаче и много подводни камъни и допълнителни условия.
 

Дубай
С изкуствените си острови, огромни шопинг центрове и модерни небостъргачи Дубай е магнит за чужденци от целия свят. Жизнената атмосфера, модерната градска инфраструктура и добрите условия за правене на бизнес в голяма степен обясняват популярността на емирството сред богатите чужденци.

В емирството няма данък върху доходите, данък върху богатството или пък данък върху капиталовата печалба. Корпоративните данъци пък са ограничени по обхват само до банките и петролните компании. През 2018 г. емирството планира да въведе ДДС, но вероятно ставката ще бъде доста ниска.

За тези, които биха искали да инвестират в луксозен имот в Дубай, недостиг на жилища в никакъв случай няма. През последните години пазарът на имоти в емирството преминава през йо-йо ефект, като цените в момента падат заради спада на цените на петрола и силния долар.

Цените на луксозните имоти в Дубай са с 60% под цените на луксозните имоти в Ню Йорк, 75% под цените в Лондон и 85% под нивата в Хонконг, отбелязва изданието. Изискванията за получаване на постоянно разрешително за пребиваване пък са минимални – притежателите им трябва да са пребивавали в Обединените арабски емирства само един ден в рамките на шест месеца.

 

Монако
Монако е най-малкото по площ данъчно убежище в света – приблизително с размерите на Сентрал парк в Ню Йорк. Населението му е само около 40 хил. души, но само един от петима има монакски корени.

В княжеството няма данък върху доходите, както и данък върху капиталовата печалба. Популярността му сред „данъчните изгнаници“ нараства и заради мекия климат, сигурността и богатото, мултикултурно общество.

Монако е домакин и на серия спортни събития, има богат културен живот и перфектни транспортни връзки. Това обаче е и най-гъсто населената държава в света и намирането на достатъчно просторен дом е трудна задача. Средностатистическият жител на княжеството сменя жилището си веднъж на 37 години, показва средната статистика на консултантската компания Savills. Същевременно цената на кв.м е втората най-висока в света след Хонконг – почти 91 хил. евро.

За да получат разрешително за пребиваване в княжеството, инвеститорите трябва да докажат, че има къде да живеят и притежават достатъчно средства. Основно изискване е също така притежателите на разрешителното да пребивават в страната поне три месеца.


Сингапур
Сингапур неизменно присъства във всички класации на най-добрите места за живеене благодарение на модерната инфраструктура и качествените публични услуги. Това е и една от най-богатите държави в света с едно от най-ниските нива на престъпност и с изключително добра репутация като водещо място за правене на бизнес.

Основен недостатък обаче е гъстотата на населението, а оттам и цените на имотите и разходите за живот. Отделно и правилата се спазват толкова стриктно, че има солени глоби за замърсяване и дори хранене на обществено място, например във влака. Дъвките пък са забранени в страната.

За да си осигури постоянно разрешително за пребиваване в Сингапур, инвеститорът трябва да вложи в страната поне 1,8 млн. долара в някакъв бизнес. Разрешителното се издава за период от пет години, след което инвеститорите трябва да отговорят на определени условия, за да им бъде подновено то. Едно от тях е притежателят на разрешителното и членовете на семейството му да са пребивавали там поне за половината от този период.

Данъкът върху доходите в Сингапур е прогресивен, като ставката достига до 20%, като се отнася за доходите, реализирани в страната. Всички доходи от чужбина са изключени от данъка. Няма и данък върху капиталовата печалба.

Покупката на имот в Сингапур обаче излиза скъпо, въпреки че цените паднаха доста в сравнение с максималните равнища, достигнати през 2013 г. Чужденците освен това трябва да получат одобрение от местното правителство да закупят имот и земя.
 


Малта
Малта е една от най-малките по площ и гъсто населени държави в света. Тя отдавна е отворена към богатите чужденци, които пък са привлечени от климата на страната, високото ниво на сигурност, ниската престъпност и историческите забележителности. Но и не само.

 

Малта получава независимост от Великобритания през 1964 г. и в много аспекти данъчната ѝ система е взаимствала от британската. И в двете страни има определени данъчни преимущества за чужденци. През последните години обаче Малта засили стимулите за богатите чужденци, за да привлича повече пари и инвестиции.

През 2012 г. започна изпълнението на специална програма за богати пенсионери от ЕС. Страната има и програма за инвеститори от държави извън блока с годишен доход от поне 100 хил. евро и наличен капитал 500 хил. евро. Те могат да получат разрешително за пребиваване или ако инвестират 270 хил. евро в имот, или ако купят правителствени облигации за 250 хил. евро. При по-голяма инвестиция инвеститорите могат и директно да получат гражданство.

Малта е предпочитана от този тип инвеститори, защото цените на имотите са доста по-ниски в сравнение с други локации на радара на международните инвеститори.
 

О. Джърси
О. Джърси е популярна дестинация за богати чужденци, които биха харесали живота на малък остров. Островът се намира на около 40 км от бреговете на Франция и е известен с красотата и сигурността си.

О. Джърси, както и о. Гърнси и о. Ман, е коронно владение на Великобритания, но със самостоятелно управление.

Доходите над 625 хил. паунда годишно се облагат със ставка от само 1%, но чужденците, които се квалифицират като „жители с висока стойност“, трябва да плащат минимум 125 хил. паунда годишно. Няма обаче данък богатство, данък наследство, както и корпоративен данък за повечето дружества.

При осигуряване на разрешително за пребиваване т.нар. „жители с висока стойност“ могат да купуват или наемат определени имоти – жилища на стойност минимум 1,75 млн. паунда.

 

Швейцария
С политическата си стабилност, природна красота и ниски данъци Швейцария е една от най-популярните дестинации за богатите семейства. Страната е привлекателна и с мултикултурализма си, предвид че се говорят четири официални езика, а и английският е доста широко разпространен.

Сред другите предимства са добрите училища и отличните транспортни връзки, а сред недостатъците – високите разходи за живот.

Данъците върху доходите в Швейцария варират в различните кантони и не са никак малки. Най-голям е данъкът върху доходите в Женева – ставката достига до 45%. Повечето кантони обаче дават възможност на богатите чужденци да бъдат облагани на по-различна годишна база, като минималният праг е 400 хил. швейцарски франка и има различни системи за калкулацията му, включително и на базата на годишния наем, плащан от чужденеца.

Придобиването на разрешително за постоянно пребиваване обаче, както и гражданство, е трудна процедура, като изисква чужденецът да живее в страната поне от 12 години.

Има и ограничения за чужденците, които искат да купуват имоти.

 

 

Коментари

Новини Варна