IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Свят
11:58 | 18 ноември 2018
Обновен: 16:19 | 21 април 2024

САЩ, Япония, Австралия и Нова Зеландия ще електрифицират Папуа-Нова Гвинея

Инвестицията на САЩ и регионалните им съюзници се разглежда като кампания срещу нарастващото влияние на Китай в Тихоокеанския район

По материала работи: Пламен Янков
Снимка: Newsie

Австралия, Япония, Нова Зеландия и САЩ подписаха сделка до 2030 г. да електрифицират 70 процента от територията на Папуа-Нова Гвинея, предадоха световните агенции, цитирани от БТА.

 

Споразумението между четирите страни и правителството на Папуа-Нова Гвинея беше сключено по време на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество (АТИС) в Порт Морсби.

 

В момента едва 13 процента от населението на Папуа-Нова Гвинея може да разчита на надежден достъп до електричество, отбелязва ДПА.

 

"Електричеството повишава жизнения стандарт на хората в големите, по-малките градове и отдалечените села", отбелязаха в общо комюнике страните.

 

Според ТАСС, която се позовава на в. "Острелиън", споразумението включва развиването и на телекомуникационната система на Папуа-Нови Гвинея с изграждане на мрежа за широколентов интернет.

 

Папуа-Нова Гвинея е най-бедната държава в 21-членната организация АТИС и повечето от населението й живее в отдалечени или селски райони със слаборазвита инфраструктура. Премиерът на страната Питър О'Нийл каза, че проектът представлява солидно капиталовложение.

 

Инвестицията на САЩ и регионалните им съюзници се разглежда като кампания срещу нарастващото влияние на Китай в Тихоокеанския район.

 

Пекин предоставя милиарди долари помощ и заеми за мащабни инфраструктурни проекти. В Папуа-Нова Гвинея Китай строи големи магистрали и болница.

 

Вчера американският вицепрезидент Майк Пенс обвини Китай, че отпуска заеми за инфраструктурни проекти на по-бедните страни при условия, които според него са "в най-добрия случая непрозрачни" и често са придружени от силно обвързващи условия.

 

Като илюстрация - на срещата на АТИС Тонга се включи в китайската инициатива "Един пояс, един път" и получи от Пекин петгодишна отсрочка за изплащането на значителния си дълг, отбелязва Ройтерс.

 

Investor.bg

Коментари

Новини Варна