IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 14°
Свят
18:25 | 12 ноември 2019
Обновен: 20:55 | 22 април 2024

Беларус трябва да махне смъртното наказание, за да стане член на Съвета на Европа

Това заяви днес президентът на Австрия Александър Ван дер Белен

По материала работи: Пламен Янков
Беларус трябва да махне смъртното наказание, за да стане член на Съвета на Европа

Прилагането на смъртно наказание в Беларус не позволява страната да бъде член на Съвета на Европа. Това заяви днес президентът на Австрия Александър Ван дер Белен след среща във Виена с беларуския президент Александър Лукашенко, предаде ТАСС, цитирана от Дарик.

 

Той добави, че прилагането на крайната наказателна мярка в Беларус е един от спорните въпроси в отношенията между бившата съветска република и Европейския съюз. "Австрия е за налагането на мораториум", каза Ван дер Белен.

 

Лукашенко отговори, че в неговата страна редовно се правят анкети за отменянето на смъртното наказание, но засега няма промяна в обществените нагласи, след като с референдум през 1996 г. бе решено да има смъртно наказание. "Струва ли си този въпрос да бъде поставен на референдум, за да получим отрицателен отговор? Мисля, че не си струва", заключи той.


Ван дер Белен похвали властите в Минск за важната им роля в мирния процес в Украйна. Лукашенко заяви, че членството на Беларус в програмата на ЕС "Източно партньорство" не е насочено срещу трети страни.

 

Беларус е единствената държава в Европа, в която се прилага смъртно наказание. През последните 20 години в страната са извършени над 400 екзекуции, като само един осъден на смърт е бил помилван от президента, припомня ТАСС.Лукашенко е днес на първото си посещение в страна от ЕС, след като през 2016 г. съюзът отмени персоналните санкции срещу него. През 2002 г. ЕС наложи визови забрани на членове на висшето беларуско ръководство, включително на президента, заради нарушения на правата на човека. През февруари 2016 г. ЕС не продължи санкциите срещу 170 чиновници, сред които Лукашенко, но остави в сила оръжейното ембарго срещу Минск.

Коментари

Новини Варна