IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 10°
Свят
08:30 | 1 декември 2019
Обновен: 21:15 | 22 април 2024

680 000 без дом в Германия. Спят по улици, в приюти...

Проектът "Housing First" може да им помогне

По материала работи: Юлиян Атанасов
680 000 без дом в Германия. Спят по улици, в приюти...

Снимка: pexels.com

Близо 680 000 души в Германия са без дом - спят по улиците или в приюти. Мнозина мечтаят за свое жилище, а тази мечта може и да се сбъдне - благодарение на проекта "Housing First", съобщава Дойче Веле.Андре Курковяк се гордее особено много с банята си - душ, радио, мивка със съответната арматура, т.е. обзавеждане, което само преди пет години за него би било непостижимо. Тогава - изпаднал в пълна зависимост от хероина, - той се намира в малка затворническа килия. Общо е прекарал десет години на улицата, в приюти за бездомници и в затвора. Но от три години нарича своя собственост 34-те квадратни метра, на които живее. Решетки на прозорците няма, затова пък има договор за наем и собствен ключ.Промяната става възможна благодарение на организацията "fiftyfifty" от Дюселдорф. От четири години насам тя подпомага бездомниците в рамките на проект, наречен "Housing First". Основната идея е проста: бездомни хора получават свое жилище, без да се налага да отговарят на определени условия - дори да са наркозависими или психично болни. Защото се смята, че в стабилно обкръжение проблемите, например зависимостите, могат по-лесно да намерят решение. Всичко е на доброволен принцип, включително оказваните впоследствие грижи.

 

Дали обаче бездомниците свикват с новите си жилища, задържат ли се в тях? Числата доказват, че програмата има успех: между 75 и 90 процента от новонастанените остават да живеят в предложените им жилища. От 62-ата души, които до момента са могли да се възползват от програмата в Дюселдорф, само четирима са се върнали обратно на улицата.

 

В Дюселдорф екипът, който се грижи за бездомниците - от първия контакт до настаняването в жилището, се състои от шестима души. "Ние се грижим за хората - издирваме бездомните и им помагаме да заменят спалния чувал със собствено жилище. Това изгражда доверие", обяснява отговорничката на проекта "Housing First" Юлия фон Линдерн. Проектът се състои в следното: екипите, включващи социални работници, психиатри и лекари, издирват хората по местата, където те битуват и мизерстват.Настаняването в свое жилище обаче не решава всички проблеми, посочва Юлия фон Линдерн. Някои си остават наркозависими или зависими от алкохола. Андре Курковяк например ходи всеки ден на лекар, за да взима от него метадон заради своята зависимост от хероина. Пие редовно и алкохол - не смята, че ще успее да се освободи от тези свои наклонности. "Но хората не губят домовете си заради това", посочва фон Линдерн. "Ако признаят, че отново са пили, им казваме: случва се. Дали не бихме могли да се справим с този проблем?".

 

От първите стъпки до днес

 

В началото, когато за първи път е изпробван в САЩ, проектът "Housing First" е насочен към ясна целева група: към трайно бездомните с психически заболявания и зависимост. Междувременно във видоизменена форма той се прилага не само в САЩ, а и в много европейски страни. Финландия дори го е обявила за национална стратегия и е единствената държава в Европа, намалила броя на безработните.

 

Не може обаче еднозначно да се каже, че това се дължи изключително на "Housing First", отбелязва експертката по социалните въпроси Нора Зелнер. "Може обаче да се каже, че Финландия има ясна стратегия, която се прилага в цялата страна. Те са възприели принципа, че всеки човек има право на жилище - нещо, което ние в Германия още не сме постигнали".Същевременно Финландия намира решения, непредвидени в първоначалната концепция на "Housing First". Скандинавската страна е преустроила например цели приюти за бездомни в блокове с отделни апартаменти.

 

Организацията "fiftyfifty" от Дюселдорф пък купува - чрез дарения и продажба на произведения на изкуството, сгради, които след това отдава под наем на доскорошните бездомници. Жилищата по правило са в покрайнините на градовете, но поради това са по-евтини - покупката на едно жилище струва на организацията между 70 000 и 90 000 евро.

 

dnes.bg

Четете още: Премиерът на Малта дава оставка заради убийството на журналистка

Коментари

Новини Варна