IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec
Варна 13°
Новини Варна
18:24 | 28 юни 2017
Обновен: 08:01 | 28 април 2024

Деца изпълниха ателието на грънчаря на Улицата на занаятите във Варна

Това беше едно от най-забавните ми преживявания, сподели развълнувано 10-годишно момченце

По материала работи: Слав Велев
Деца изпълниха ателието на грънчаря на Улицата на занаятите във Варна

Ателието на грънчаря на Улицата на занаятите се радва на голям интерес от страна на децата. Днес следобед група момченца и момиченца се запознаха с техниката на работа с грънчарското колело.

 

Майсторът Павел Мильов им разкри някои от тънкостите. „Беше ми много интересно, а най-много ми хареса как придадохме форма на глината“, сподели 9-годишният Виктор. „Много искам и за в бъдеще да продължа да се упражнявам и един ден да се занимавам с това“, каза Димана на 7 и половина. 10-годишният Николай беше категоричен, че това е било най-забавното му преживяване.  „Най-приятно ми беше обагрянето на изпечения съд“, разкри той. „Хареса ми, че от глина на практика може да се изработят най-различни неща – чаши, купи, дори топчета. Изглежда ми труден занаятът, сигурно ще ми отнеме цяла година, за да се науча, а може и две“ – разсъди 9-годишният Ерсин. Сред децата, които посетиха ателието на грънчаря, имаше дори момченце, чийто дядо също се е занимавал с този занаят. „Дядо ми е грънчар, но не ми е разкрил досега спецификите на занаята. Въпреки че днес наблюдавах майстора как работи, не мисля, че това е достатъчно, за да се научи един занаят. Трябва повече време…“, отбеляза 11-годишният Емил. 

 

 

„И помнете - най-важното нещо в грънчарството е центроването на топката с глина“, с тези думи майстор Павел Мильов изпрати малките посетители от ателието си. „Винаги съм искал да обучавам деца на занаят, но едва в последните години наблюдавам по-голям интерес. Аз се занимавам с този занаят от 9 години, вече 4 станаха, откакто станах майстор. Обучението не е лесно, а във Варненска област на практика няма къде да го научиш, но вече виждам млади хора, които тръгват по стъпките ми“, каза Павел Мильов. Въпреки това той е съгласен с максимата, че занаят се краде, не се учи. „Никой майстор не предава изцяло занаята си“, каза с усмивка той.  А на изпроводяк ни се похвали с най-новите си изобретения – керамични дръжки за врати и шкафове и керамични контакти, които се надява да се харесат на повече хора. 


Полина Петрова


Още по темата:

Заработи варненската Улица на занаятите
 

Коментари

Новини Варна