Варна °
fallback
България
09:35 | 24 юли 2019
Обновен: 01:09 | 3 юни 2025

Бедствено положение обявиха в Русенско заради чумата

В областта има три огнища на болестта по свинете

По материала работи: Слав Велев

Бедствено положение е обявено в област Русе заради огнищата на африканска чума по свинете, съобщиха от Областната администрация в града.

 

Във връзка с обявените първично възникнали три броя огнища на болестта африканска чума по свинете в с. Пет кладенци, община Бяла, с. Ценово, община Ценово и в свинекомплекс в с. Николово областният управител на област Русе от днес обявява бедствено положение за цялата територия на областта.

 

Съдържанието на горецитираната заповед е публикувано на електронната страница на Областна администрация – Русе.

 

В свинекомплекса в Николово пораженията са особено големи. Фермата там е със затворен производствен цикъл и се отглеждат около 17 000 броя свине от различна възрастова категория.

 

От БАБХ постановиха и принудителното умъртвяване по хуманен начин и обезвреждането на домашните свине в 3 км предпазна зона.

 

Заради болестта Агенцията по храните въведе забрана на фермерските пазари да се продават продукти от животински произход.

 

Dnes.bg

 

 

Автор на статията:
Слав Велев
0 коментара
fallback
fallback