Днес православната църква прославя св. цар Борис - Михаил - Покръстител на българския народ. Един от най-големите ни празници, който мнозина предлагат даже да бъде определен и за национален празник. Припомняне, че инициатива в тази насока бе подета от кметицата на Каспичан Милена Недева и подкрепена от Варненската и Великопреславска митрополия.
Българският княз Борис, син на кан Пресиян, бил възпитан в езическата религия. Негов родственик бил християнинът свети Енравота-Боян (брат на кан Маламир), който преди да бъде убит предсказал, че българският народ ще бъде покръстен в Христовата вяра.
При една от многото битки между българи и ромеи княз Борис пленил замонашения сановник Теодор Куфара. Той успял да посее в душата на българския княз семето на вярата в Христос. А при поредната война с Византия Борис се съгласил на мирен договор, като сред условията било и българският княз да се покръсти. Така в 865 г. той бил кръстен и приел за второ име Михаил, тъй като император Михаил му станал кръстник.
Веднага започнала подготовката за покръстването на народа. За целта цариградският патриарх Фотий по молба на княз Борис-Михаил изпратил в България епископи и свещеници, които да учат народа на вярата в Христос и да го кръщават. Заради тази негова дейност свети Борис е наречен равноапостол. После се постарал и за просвета на народа на славянобългарски език, за което много помогнали светите Климент и Наум Охридски.
През 889 г. княз Борис-Михаил се отказал от престола и постъпил в манастир, като оставил властта на сина си Владимир. Но той се опитал заедно с болярите да върне езическата вяра и затова бащата-княз се върнал на престола и наказал сина си. Власттаа дал на най-малкия си син Симеон и се върнал в манастира. Там се упокоил в мир на 2 май 907 г.
На 2 май 373 г. е починал Александрийският архиепископ свети Атанасий Велики, голям богослов и борец за чистата вяра, участвал и в събора в древна Сердика (днес София) срещу арианската ерес през 343 г. Но паметта му се чества повече на 18 януари заедно със свети Кирил Александийски, а днес е вторият, "летният" Атанасовден.
2 май и определен още за ден на Плиска, като обикновенно и тази година старата българска столица ще стане център на събития от национален мащаб. Във Варна, традиционно празникът ще бъде отбелязан тържествено в едноимения храм "Св.Цар Борис I" в Аспарухово.
На 2 май имен ден празнуват и хиляди българи. Днес повод да почерпят имат Борис, Боряна, Борислав, Борислава, Борил и вс. производни.
2 май е почивен ден за жителите на панагюрска община. Именно на тази дата в местността Оборище отбелязваме по нов стил годишнината от избухването на Априлското въстание.
2 май - Мадрид (Испания) – Ден на региона на Мадрид.