Снимката е илюстративна: АРХИВ
Премиерът Росен Желязков и тримата вицепремиери - Томислав Дончев, Атанас Зафиров и Гроздан Караджов, отчетоха изпълнението до момента на управленската програма на кабинета.
„Правителството прие своята програма за управление за четиригодишен период на 24 февруари 2025 година. Но за да може да се акцентира върху по-любопитната страна на този факт, бих казал, че това е най-бързо приетата програма за последните 15 години. 38 дни след избирането на правителството. Затова и днес ще ви запознаем с изпълнението за този период: март - април, по заложените политически приоритети”, започна Желязков.
Желязков подчерта, че още при изработването на програмата, са се ръководили от приетите пред обществото ангажименти за повишаване качеството на живот; интеграцията на България в европейската икономическа и финансова архитектура; изграждането на ефективна, прозрачна и справедлива правосъдна система; създаването на благоприятна среда за растеж и насърчаване на икономическата ефективност.
„В нашата програма са включени 100 приоритета, разпределени в 19 сектора, с визия за пълен четиригодишен управленски мандат. Като в резултат на изпълнението на програмата, се очаква да бъдат постигнати 257 дефинирани цели чрез изпълнението на 710 мерки. За всяка една от мерките има съответен индикатор за изпълнението, който се следи стриктно от администрацията на Министерския съвет и администрациите на ведомствата”, заяви премиерът.
Министър-председателят направи уточнението, че част от управленската програма са и шестмесечната законодателна програма, както и оперативната програма на Министерския съвет.
За този период Желязков обясни, че са предприети промени в Закона за БНБ, изпълняват се дейности, заложени към плана за действие към Националния план за въвеждане на еврото и не са идентифицирани проблеми. Изпълняват се мерки за повишаване събираемостта на бюджетните приходи и борбата със сивата икономика. Постъпленията, отчете той, показвали повишение в размер на 1,1 млрд. лева, или 7% ръст.
Подчерта приоритета за укрепване на българската отбрана в рамките на колективната отбрана на Алианса и общата политика за сигурност и отбрана в Европейския съюз, чрез изграждане на ефективна система за привличане, подбор и задържане на военнослужещи, чрез ускорено превъоръжаване и модернизация на всички видове въоръжени сили.
Във вторник на заседание на Съвета за съвместно управление управляващите обсъдиха законодателната програма за април-юни тази година. Там са предвидени 55 законопроекта, от които нови, за изменение и допълнение, както и такива за ратификация, обясни Желязков. Отчетът ще бъде представен след края на заседанието на МС.
Ето всички решения на МС от днес:
Министерският съвет прие Доклад за състоянието на администрацията през 2024 г.
Министерският съвет прие решение за приемане на Доклад за състоянието на администрацията през 2024 г. Ежегодно, в изпълнение на Закона за администрацията, по предложение на министър-председателя, Министерският съвет приема Доклад за състоянието на администрацията.
Докладът за състоянието на администрацията през 2024 г. отразява състоянието на администрациите по отношение на: развитието на административните структури; човешките ресурси; условията за осъществяване дейността на администрацията и достъпа до обществена информация.
В Административния регистър, секция „Информация"/"Годишни отчети", на адрес iisda. government.bg/annual reports се публикуват справки с информация, попълнена от администрациите за годишния доклад за 2024 г.
Докладът за състоянието на администрацията през 2024 г. е изготвен на база информацията, попълвана от администрациите в Интегрираната информационна система на държавната администрация, като е използвана и информация и от други източници - Портал за електронното управление, Система за управление на електронни форми (еФорми), Система за автоматично попълване на електронни форми, Информационна система за съхранение на изходен код, Платформа за достъп до обществена информация.
По три проекта от всяко министерство ще бъдат включени в Плана за действие за държавните концесии
Министерският съвет прие решение за изготвяне на предложения за включване в Плана за действие за държавните концесии. До 16 юни 2025 г. всяко министерство трябва да идентифицира по 3 значими проекта за строителство или услуги, за които не е осигурено финансиране в средносрочната бюджетна прогноза. За всяко от своите предложения министрите трябва да извършат преценка за приложимостта на инструмента на концесията по методология, приета от Координационния съвет по концесиите.
Мерките са израз на политиката на правителството за по-широко използване на механизмите на публично-частно партньорство по Закона за концесиите.
Одобрен е докладът с резултатите от неформалното заседание на Съвета ЕКОФИН
Министерският съвет одобри доклад с резултатите от неформалното заседание на Съвета на Европейския съюз по икономически и финансови въпроси (ЕКОФИН), което се проведе на 11 и 12 април 2025 г. във Варшава.
В рамките на дневния ред участниците обсъдиха макроикономическото въздействие на наложените от САЩ мита върху икономиките на държавите членки и се ангажираха да работят за укрепване на инвестиционната среда. Подчертаха, че за ЕС е изключително важно да се съсредоточи върху връщането на конкурентоспособността в Европа.
Министрите обсъдиха настоящи и бъдещи решения за финансиране на отбранителни дейности в ЕС, като подчертаха принципа на солидарност и неотложната необходимост от предприемане на действия, като се съгласиха, че Европа е изправена пред сериозни заплахи за сигурността си в бързо променяща се геополитическа среда, а възстановяването на отбранителните способности изисква значителни и устойчиви инвестиции.
Определени са Правила за верифициране и отчитане на допустимите разходи и за извършване на плащания по Инвестиционната програма за общински проекти
С Постановление на Министерския съвет се определят Правила за верифициране и отчитане на допустимите разходи и за извършване на плащания по Инвестиционната програма за общински проекти, одобрена със Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. (ЗДБРБ за 2025 г.) Определени са допустимите и недопустими разходи за финансова подкрепа, както и основните изисквания за изпълнение на програмата.
Средствата за финансиране на проектите са посочени в Приложение № 3 към чл. 113 на ЗДБРБ за 2025 г., като същите ще се предоставят по сключени споразумения между министъра на регионалното развитие и благоустройството и съответната община. Ще се финансират проектирането, строителството, основният ремонт и реконструкцията на водоснабдителните и канализационните системи и съоръжения, публична общинска собственост, както и на нови и съществуващи улици, тротоари, общински пътища, и съоръженията и принадлежностите към тях.
Финансират се и сгради, публична общинска собственост, в които се предоставят обществени услуги, включително такива, в които се осъществяват дейности в областта на културата, с изключение на обекти, представляващи недвижими културни ценности.
Средства ще се предоставят още за обекти от общинската спортна инфраструктура, както и благоустройствени дейности като например площади, пешеходни и велосипедни алеи и зони, обществени паркинги, озеленени площи за широко обществено ползване и гробищни паркове. С постановлението се определя реда за извършването на авансови, междинни и окончателни плащания, както и плащания на допустимите разходи за авторски и строителен надзор, и непредвидени разходи.
Кметовете на общини следва да предоставят на министъра на регионалното развитие и благоустройството месечни отчети за изпълнение на сключените споразумения. МРРБ ще предоставя ежемесечно отчет за изпълнението на Инвестиционната програма за общински проекти на Министерство на финансите. Отчетът ще се публикува и на интернет страницата на МРРБ.
Одобрена е позиция във връзка със срещата на Комитета по политиката за регионално
развитие към ОИСР
Правителството прие позиция на България за участие в среща на ниво министри на Комитета по политиката за регионално развитие към ОИСР, която ще се проведе на 20 май 2025 г. във Варшава, Полша. На срещата ще бъдат обсъдени възможностите за използване на потенциала на политиката за регионално развитие за повишаване на конкурентоспособността, изграждането на устойчивост спрямо глобалния преход в регионите, градовете и селските райони и подобряването на многостепенното управление в подкрепа на инвестициите за регионално развитие.
В рамките на заключителната сесия на срещата ще бъде приета Декларация „Укрепване на регионалната политика за конкурентоспособни, приобщаващи и устойчиви места“. Присъединяването на България към документа ще демонстрира готовността на страната ни да стане член на ОИСР и да се ангажира с политиките на организацията.
Министерският съвет одобри допълнителен трансфер по бюджета на МРРБ за изпълнение на Инвестиционната програма за общински проекти
Министерският съвет прие постановление за одобряване на допълнителен трансфер по бюджета на Министерството на регионалното развитие и благоустройството за 2025 г. в размер до 750 000 000 лв., за сметка на предвидените за тази цел разходи по централния бюджет за 2025 г.
С приемането на акта средствата за разходи за реализирането на общински проекти ще се предоставят своевременно при наличие на готовност за тяхната незабавна реализация и при спазване на изискванията на чл. 113 от Закона за държавния бюджет на Република България за 2025 г. Изпълнението на планираната инвестиционна програма за общините ще допринесе за подобряване на инфраструктурното развитие на регионите и подобряване на благоустройствената среда в населените места.
Правителството одобри днес позиция на Република България по преюдициално запитване пред Съда на Европейския съюз
Правителството одобри днес позицията на Република България по дело С-40/25, CRIF пред Съда на Европейския съюз, образувано по преюдициално запитване на юрисдикция в Австрия.
Предметът на главното производство е по повод незаконосъобразно обработване на лични данни във връзка с изчисляване на кредитен рейтинг.
Поддържаните от страната ни тези могат да допринесат за формирането на убеждение у Съда относно действителното съдържание на указаните в запитването правни норми с крайна цел постигането на непротиворечиво тълкуване и еднакво и точно прилагане на правото на Европейския съюз.
Безплатни учебници и за децата в самостоятелна форма на обучение
Безплатни учебници, учебни комплекти и познавателни книжки могат да ползват и децата в самостоятелна форма на обучение по желание на родителя или ученика. Това допълнение в Постановлението, уреждащо безвъзмездната употреба на учебните пособия, прие Министерският съвет.
Промяната е свързана с измененията на Закона за предучилищното и училищното образование, които влязоха в сила от учебната 2024/2025 година. Тогава бяха осигурени безплатни учебници, помагала и познавателни книжки за всички деца и ученици, независимо от формата им на обучение и вида на училището, в което се учат. Сега със синхронизирането на текстовете в закона и тези в подзаконовата нормативна уредба се гарантират в още по- голяма цялост техните права.
С разширяването на кръга на ползващите безплатни учебници се подпомага равният достъп до качествено образование, както и предотвратяването на социалното изключване и отпадане от училище.
Кабинетът отпусна над 47 млн. лева за безплатни учебници
Правителството одобри 47 001 990 лева за закупуване на познавателни книжки, учебници, електронно четими учебници, учебни комплекти и учебни помагала за децата и учениците от I до XII клас в общинските детски градини и училища за 2025 година.
Разпределението на средствата ще се извърши на базата на броя на децата и учениците, подаден от Националната електронна информационна система за предучилищното и училищното образование (НЕИСПУО) към февруари 2025 г.
Кабинетът определи държавната гаранция за кредитиране на студенти и докторанти
Министерският съвет реши държавната гаранция по Закона за кредитиране на студенти и докторанти за 2025 г. да е не повече от 30 млн. лв.
Основната цел на кредитирането на висшето образование е осигуряване на финансова помощ за студентите и докторантите, които не са в състояние да покрият разходите си за обучение във висшите училища. От прилагането на програмата за кредитиране през 2010 г. до 31 декември 2024 г. 22 503 студенти и докторанти са се възползвали от тази възможност, като договорените кредити са гарантирани от държавата до тяхното пълно погасяване.
Право на кредит имат студенти и докторанти, които са български граждани, граждани на друга държава в Европейския съюз, от Европейското икономическо пространство или на Конфедерация Швейцария. Те трябва да са в редовна форма на обучение, да не са навършили 35 години и не са отстранени или прекъснали обучението си. Друго изискване е да нямат придобита същата образователно-квалификационна или образователна и научна степен.
Държавата има сключени типови договори за кредитиране на студенти и докторанти с шест банки.
Одобрен е съставът на българската делегация за 78-та сесия на Световната здравна асамблея
Министерският съвет одобри участието, позициите и състава на българските делегации в 78-та сесия на Световната здравна асамблея, 19-27 май 2025 г. и 157-та сесия на Изпълнителния съвет на Световната здравна организация, 28-29 май 2025 г., които ще се проведат в гр. Женева, Конфедерация Швейцария. Темата на най-високия здравен форум тази година е „Един свят за здраве“. Българската делегация в Асамблеята ще бъде оглавена от министъра на здравеопазването доц. д-р Силви Кирилов, дм. Делегацията за Изпълнителния съвет (ИС) на СЗО ще бъде ръководена от проф. д-р Пламен Димитров - директор на Националния център по обществено здраве и анализи и представител на България в ИС на СЗО.
Дискусиите ще обхванат следните теми, съгласно предварителния дневен ред на Асамблеята: Реформата в управлението на Световна здравна организация, Универсално здравно покритие; Последващи действия след Политическа декларация от третото заседание на високо равнище на Общото събрание на ООН относно превенцията и контрола на незаразните болести и психичното здраве; Заразни болести; Психично здраве и социална свързаност; Човешки ресурси в здравните и социални грижи; Глобална стратегия за майчино, детско и юношеско здраве; Междуправителствен орган по преговорите за изработване и договаряне на конвенция, споразумение или международен инструмент за превенция, подготвеност и отговор при пандемии; Работата на СЗО при извънредни ситуации в областта на здравеопазването, Финансиране на СЗО и др.
Българската делегация в двата форума ще даде обективна, основана на анализ оценка на представените документи по основните въпроси от дневния ред. В случай на необходимост от гласуване, българската делегация ще гласува съгласно одобрените от МС позиции по темите от дневния ред, като съобразява българския национален интерес.
Правителството одобри изменение и допълнение на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива
С изменение и допълнение на Наредбата за изискванията за качеството на течните горива, условията, реда и начина за техния контрол се транспонират текстове от Директива (ЕС) 2023/2413 и по-конкретно измененията, които тя прави в Директива 98/70/ЕО на Европейския парламент и на Съвета от 13 октомври 1998 година относно качеството на бензиновите и дизеловите горива.
По отношение на съставките на биологична основа в дизеловото гориво в Наредбата е отразено посочването в Директива 98/70/ЕО на дизелово гориво В10, което е дизелово гориво, съдържащо до 10% метилови естери на мастни киселини (FAME).
С приемането на изменение и допълнение на Наредбата се постига хармонизиране на изискванията на националното законодателство с изискванията на Директива 2023/2413 и промените, които тя въвежда в Директива 98/70/ЕО.
Правителството предлага промени в числеността на персонала в Центъра на промишлеността в Москва
Правителството прие Постановление за изменение и допълнение на нормативни актове на Министерския съвет. С приемането на Постановлението се предлагат вътрешно компенсирани промени в рамките на числеността на персонала в Центъра на промишлеността на Република България в Москва и на администрацията на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата.
С приетите промени общата численост на администрацията на Държавната агенция за стоковите борси и тържищата (ДКСБТ) се увеличава с 5 щ. бр., като съответно общата численост на администрацията на Центъра на промишлеността на Република България в Москва ще бъде намалена с 5 щ. бр.
Промяната е в съответствие с § 16, ал. 2 от Преходните и заключителните разпоредби към Закона за изменение и допълнение на Закона за администрацията и не предвижда общо увеличение на числеността на системата на икономиката и индустрията.
Правителството одобри позицията и състава на българската делегация за участие в Българо-казахстанската междуправителствена комисия
Правителството одобри на позицията и състава на българската делегация за участие в 5-та сесия на Българо-казахстанската междуправителствена комисия за икономическо сътрудничество, която ще се проведе в периода 19-20 май 2025 г. в град София.
Българската делегация ще се ръководи от министъра на икономиката и индустрията Петър Дилов, в качеството му на председател на българската част на междуправителствената комисия.
Казахстанската делегация ще се ръководи от Серик Жумангарин, заместник министър-председател и министър на националната икономика на Република Казахстан и председател на казахстанската част на междуправителствената комисия.
По време на сесията ще бъде направен анализ на двустранното сътрудничество между България и Казахстан. Ще бъдат разгледани актуални въпроси на българо-казахстанските двустранни и търговско-икономически отношения и възможностите за разширяване на сътрудничеството в редица области, като търговия, икономика, транспорт и съобщения, енергетика, електронно управление, туризъм, образование, иновации и растеж, както и други области на сътрудничество от взаимен интерес.
В рамките на сесията ще се проведе и българо-казахстански бизнес-форум.
Правителството одобри подписване на декларация за поемане на ангажимент от името на България за въвеждане на контрол на определени изделия и технологии с двойна употреба
Правителството упълномощи министъра на икономиката и индустрията да подпише политическа декларация за поемане на ангажимент от името на Република България. С нея ще бъде разширен обхвата на Приложение 1 на Регламент (ЕС) № 2021/821 на Европейския парламент и на Съвета от 20 май 2021 г. за въвеждане на режим на Съюза за контрол на износа, брокерската дейност, техническата помощ, транзита и трансфера на изделия с двойна употреба. Ще бъдат добавени изделия и технологии с двойна употреба, които са одобрени в рамките на международния режим за експортен контрол Васенаарска договореност, но не са включени в Списъците с контролирани изделия на режима поради блокиране на предложенията от една държава-участничка.
Политическата декларация ще бъде изпратена от министъра на външните работи с вербална нота по съответния ред до Министерството на външните работи на Френската Република в ролята й на точка за контакт.
Предложението е внесено от министъра на икономиката и индустрията в качеството му на председател на Междуведомствената комисия за експортен контрол и неразпространение на оръжията за масово унищожение, която е компетентен орган относно взимането на решения за издаване на разрешения за външнотърговски сделки с изделия и технологии с двойна употреба.
Правителството одобри позицията на България за участие във формално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на ЕС
Правителството прие Решение за одобряване позицията на Република България за участие във формално заседание на Съвет „Външни работи (Търговия)“ на ЕС, което ще се проведе на 15 май 2025 г, в Брюксел.
По време на заседанието се предвижда министрите да проведат дискусии относно търговските отношения между ЕС и САЩ и европейската икономическа сигурност.
Одобрена е помощ на кандидатите по програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна
Министерският съвет прие Проект на Решение за одобряване на помощ на кандидатите по Програмата за хуманитарно подпомагане на разселени лица от Украйна с предоставена временна закрила в Република България, съгласно списък № 26 и проект на правителственото постановление за одобряване на допълнителни разходи по бюджета на Министерство на туризма за 2025 г.
Плащанията са верифицирани за периода от 01.08.2024 г. до 31.08.2024 г. за 109 броя одобрени заявления на заинтересованите лица.
С приемането на настоящия акт плащанията към одобрените за финансиране кандидати са в размер на 2 818 112 лв. с ДДС, в т.ч. за администриране на Програмата.
Одобрени са резултатите от българското участие в неформалното заседание на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт - част „Култура“
Правителството одобри доклада за резултатите за участието в неформално заседание на Съвета на ЕС по образование, младеж, култура и спорт (част „Култура“), което се проведе на 7-8.04.2025 г. в гр. Варшава, Република Полша
Министерският съвет одобри доклада за резултатите от участието в Неформално заседание на министрите на културата на държавите членки на Европейския съюз на 7 и 8 април 2025 г. във Варшава в рамките на Полското председателство на Съвета на ЕС.
Съветът във формат министри на културата проведе три дебата. Първият бе на тема: „Опазване на културното наследство от природни и причинени от човека бедствия. Опитът на Украйна в опазването на националното наследство“. Българският представител изтъкна, че Република България е последователна в усилията си да интегрира своите културни политики в устойчивото развитие и отчита, че ефективното управление на културното наследство е важен източник на социална устойчивост, а опазването му в цялото му многообразие следва да се разглежда като абсолютен приоритет. В контекста на случващото се в Украйна България поддържа положителна позиция за необходимостта от координиран отговор и подкрепа за културното наследство на Украйна от страна на ЕС и има готовност да съдейства за осъществяването на различни инициативи, свързани с възстановяването на културното наследство и борбата с нелегалния трафик на културни ценности.
Вторият дебат бе на тема „Инициативата „Културен компас за бъдещето на Европа“. Бе заявено, че Република България подкрепя създаването на „Културен компас за бъдещето на Европа“, който ще допринесе за формирането на стратегически политически подход към културата и ще я направи част от нашите всеобхватни политически цели, като гарантира, че тя ще стане още по-достъпна за хората.
В рамките на третия дебат на тема „Резултати от експертното становище относно положението на младите творци на пазара на труда в ДЧ на ЕС“ българският представител изрази положителната позиция на България за решението на Полското председателство да приоритизира въпроса за младите творци и професионалисти в областта на културата и творчеството, започващи своята кариера в ЕС, както и работата на ниво ЕС по тези въпроси, включително обмена на идеи и добри практики. В България съществуват множество мерки и инициативи на национално и регионално ниво за предоставяне на възможности за развитие на артистични умения, предоставяне на творчески стипендии за млади и изявени творци и други млади специалисти в областта на културата.
Одобрена е българската позиция за Неформалното заседание на Съвета на ЕС по морски въпроси
Правителството одобри позицията на България за участие в Неформалното заседание на Съвета на министрите по морски въпроси на държавите членки на Европейския съюз. То ще се проведе на 15 май 2025 г. в Шчечин, Република Полша.
В рамките на Съвета ще бъде дискутирана новата индустриална политика на Европейския съюз в морския сектор. Също така ще бъдат обсъдени и въпроси, свързани с безопасността и конкурентоспособността на морските оператори на международния пазар.
България ще изрази позиция, че в контекста на настоящите икономически и политически предизвикателства, Индустриалната морска стратегия на ЕС трябва да постави акцент върху устойчивото развитие и модернизация на ключовите компоненти на морския транспорт. Сред приоритетите е цялостното подобряване на инфраструктурата, включително модернизацията на пристанищата и създаването на ефективни транспортни коридори, които улесняват свързаността в рамките на вътрешния пазар и извън него.
Отпуснати са средства от централния бюджет за изплащане на санкция, наложена по решение на Съда на Европейския съюз по дело С-480/23
Средства, в размер на 3 115 638 лева, ще бъдат използвани за изплащане на санкция, наложена по решение на Съда на Европейския съюз по дело С-480/23 срещу Република България, постановено на 20 март 2025 г. Делото беше образувано поради неизпълнение на изискванията на Директива (ЕС) 2019/1161 за изменение на Директива 2009/33/ЕО за насърчаване на чисти и енергийно ефективни пътни превозни средства.
Правителството прие позиция за предстояща неформална среща на министрите по кохезионната политика, териториалното сближаване и градското развитие
Правителството прие позиция на България за участие в неформална среща на министрите по кохезионната политика, териториалното сближаване и градското развитие на 21 май 2025 г. в гр. Варшава, организирана в рамките на Полското председателство на Съвета на Европейския съюз. На срещата министрите ще обменят мнения по Становище на Комитета на регионите на тема „Политиката на сближаване като основен двигател за постигане на целите и реформите на ЕС: как да се надгради нейният ориентиран към резултатите подход, като същевременно се спазват принципите на децентрализация, партньорство и многостепенно управление“. Българската позиция акцентира върху важността на приобщаващия характер на политиката, като подчертава, че стремежът към резултатност не трябва да подкопава нейната устойчивост и социално значение.
Като заключителен документ от срещата на министрите се предвижда приемането на съвместна декларация, която цели да очертае обща визия за развитието на Кохезионната политика с фокус върху териториалното й измерение. В своята позиция България подкрепя декларацията, като се обявява за утвърждаване на териториалния подход в европейските политики с акцент върху насърчаването на по-малките населени места, устойчивите връзки между градски и селски територии и развитието на функционални зони.
Предоставя се безвъзмездна хуманитарна помощ на Република Съюз Мианмар
Министерският съвет на Република България прие Решение за предоставяне на безвъзмездна хуманитарна помощ на Република Съюз Мианмар.
Във връзка с поискана от правителството на Република Съюз Мианмар хуманитарна помощ, по линия на Механизма за гражданска защита на Съюза на страната се предоставя безвъзмездна хуманитарна помощ от Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“ при Министерство на вътрешните работи на обща стойност 195 160 лева (палатка за 8-10 човека - 50 броя; походни легла - 400 броя; комплекти спално бельо - 400 броя; спални чували - 400 броя; възглавници - 400 броя; осветителни прибори - 100 броя; кухненски комплекти (посуда) - 100 броя; сгъваем котлон (спирт/дърва) - 100 броя; превързочен комплект - 400 броя).
Помощта се предоставя за нуждите на населението от Република Съюз Мианмар, за преодоляване на последиците от разрушителното земетресение в региона, възникнало на 28 март 2025 г.
Транспортирането на хуманитарната помощ ще се осъществи със съдействието на транспортен брокер на Европейската комисия.
Одобрени са промени в Закона за кадастъра и имотния регистър
Министерският съвет одобри проект на Закон за изменение и допълнение на Закона за кадастъра и имотния регистър. Намалява се административната тежест за гражданите, бизнеса и различните институции, ползващи кадастрални услуги. Съкращава се времето, разходите и броят на взаимодействия с администрацията чрез ползване на електронни услуги от кадастрални специализирани данни и услуги от Геокартфонда. Регламентира се и безвъзмездното предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги.
Създава се правна основа за внедряване на функционалности на информационната система на кадастъра, с които да бъдат усъвършенствани работните процеси при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри в актуално състояние и при предоставяне на услуги от Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК). По този начин гражданите и организациите ще спрат да бъдат „куриери“ на документи между административните органи, като им се спести време и финансови средства както за издаването на документа, така и за транспортни разходи в случаите, в които трябва да пътуват до областния център, в който се намират гишетата на службите по геодезия, картография и кадастър, за да заявят и да получат необходимия документ. За крайните потребители няма да има финансова тежест за заплащане на държавни такси за документите, издавани от АГКК, тъй като те ще бъдат предоставяни на органите, на които са необходими, по служебен път, безвъзмездно. Така изцяло се променя моделът на предоставяне на административни услуги, като водещ става електронният документ. Различните администрации, съдебните органи, лицата с публични функции и организациите, предоставящи обществени услуги, вече няма да изискват от гражданите и бизнеса скици на имотите и други хартиени документи. Те вече ще бъдат предоставяни от АГКК по електронен път. Внедряването на новите функционалности на информационната система ще създаде възможност за централизирано разпределение на услугите. Системата ще следи за равномерно натоварване на служителите на АГКК в цялата страна.
Общините ще трябва да осигуряват на експлоатационните дружества безвъзмезден достъп до специализираните карти и регистри за устройствено планиране, когато данните от тях са им необходими във връзка с изпълнение на правомощията им в областта на инвестиционното проектиране.
Промените влизат в сила 3 месеца след обнародване на закона в „Държавен вестник“.