ВСС категорично възразява срещу поредния опит на политически сили за явна демонстрация и груба намеса в работа на съдебната власт, посочват в декларация на Съвета по повод искането от ПГ на ГЕРБ и РБ за саморазпускането на Съвета. Според написаното в документа настоящият състав на ВСС е обект на манипулатавни внушения и целенасочени атаки още от формирането си през 2012г., въпреки които е постигнат напредък в подобряването на работата съдебната власт.
"Като припознаваме своята отговорност, считаме че констатациите и препоръките в публикувания днес Доклад на ЕК следва да се разглеждат единствено в тяхната цялост. Само чрез споделянето на отговорността между институциите от всички власти, имащи отношение по тях, може да се осъществи реален напредък за установяване върховенство на закона и повишаване доверието към всички органи на държавна власт. Предсрочното прекратяване на мандата на ВСС в настоящия момент и в контекста на предстоящите промени в съдебната власт не само не може да доведе до подобряване на органите, но крие рискове от задълбочаване на проблемите и внасяне на допълнително напрежение в системата, което не е в интерес на нито една институция или парламентарно представена политическа партия." - гласи още декларацията, цитирана от пресцентъра на ВСС.От ВСС настояват за конструктивен диалог и съвместни усилия за привеждане на работата на Съвета в синхрон с конституционните промени и с предстоящите проблеми на Закона за съдебната власт.
Преди гласуването на декларацията от членовете на Съвета Михаил Кожарев се изказа с призив за обединение между властите с цел работа в интерес на обществото. Той заяви, че ще подкрепи подобна позиция и счита, че искането за разпускане на ВСС е само и единствено политически акт на някои от парламентарните парти в НС, лишено от опора в закона. Той призова за официална среща на представителите на трите власти. По думите му, в момента всяка от тях действа самостоятелно и е повече от очевидно, че всяка ще защитава себе си за сметка на другите и на обществото. "Сривът на едната власт ще доведе до срив и на другите. Нито ще си подам оставката, нито това е правилен ход в момента. Стига разделение, печелят чужди интереси." - категоричен бе Кожарев, цитиран от Агенция "Фокус".
"Не" на оставката категорично, но не и на декларацията, заяви Калин Калпакчиев, цитиран от БНР. Според него, това е един лицемерен отговор на една лицемерна, по думите му, политическа позиция и защото така се подменят дебатите за по-важното от това колко да продължи животът на ВСС, а именно какво пише в доклада на ЕК."Факт е, че доверието във ВСС е изчерпано, но причина са действията на парламентарните сили. Тази декларация е лицемерна и има за цел да отклони институциите от съществените проблеми." - коментира той, като призова членовете на ВСС да обсъждат доклада на ЕК, вместо да говорят за декларации.На 28 януари членовете на ВСС ще обсъдят по същество доклада на ЕК.
bgonair.bg