Утвърдени са новите учебни програми за първи и пети клас, в момента обсъждаме програмите за втори, шести и осми клас, и правим серия от национални срещи. Това обяви вицепремиерът и министър на образованието и науката Меглена Кунева при представянето на политическия си кабинет пред парламентарната образователна комисия. Тя припомни, че в началото на седмицата се състоя среща за учебните програми във Враца и добави, че в петък ще има среща в Сливен, а в понеделник - в София. На нея ще присъства министър Меглена Кунева.
През другата седмица ще има срещи за учебните програми в Пловдив и Шумен. Ще подложим на обсъждане целият пакет от програми за всички класове, обяви министър Кунева. "Добра идея е да сложим на един голям лист хартия - клас по клас, какво се случва във всяка програма, за да може хората да добият представа в пълнота, как върви подготовката на ученика в училищното образование", заяви вицепремиерът. Важното е да внесем спокойствие в системата и в обществото, а по новия план - учебните програми по български език и литература, и по история, са с повече часове и с повече тежест в съдържанието, коментира Кунева. Тя отбеляза, че това е отправна точка, на която лично ще държи.
По повод на опасенията на издателите за кратките срокове за подготвяне на новите учебници за първи и пети клас, министър Кунева заяви, че заедно с парламента трябва да се обсъдят всички възможности и да се избере най-доброто решение. Кунева отправи покана към председателя на образователната комисия Милена Дамянова да се организира среща с някои от ръководителите, подготвящи държавните образователни стандарти, на която да се направи тълкуване какво трябва да се съдържа в някои от стандартите. Например за съдържанието на държавния стандарт за усвояване на българския книжовен език, както и за гражданското, здравното, екологичното и интеркултурното образование, посочи министър Кунева. Тя добави, че са утвърдени три държавни образователни стандарта от общо 19 стандарта.
Без всякакви колебания мога да кажа, че Законът за предучилищното и училищното образование е безспорен успех, заяви Меглена Кунева и отбеляза, че законът няма лека съдба, защото той се работи десет години.
Има промени и в Закона за висшето образование, които са много важни, защото променят модела на финансиране, с цел по-доброто качество, каза министър Кунева. Пред депутатите от комисията тя обяви също, че ще се бори за запазване и увеличаване на бюджета за образованието.
БТА