Приватизацията в България узакони икономическата власт на бившата номенклатура, а именно раздържавяването е било механизмът, който е можел да декомунизира България в даже по-голяма степен от така или иначе неслучилата се лустрация", заяви президентът (1997 г. – 2002 г.) Петър Стоянов.
"Процес като приватизацията се случва на 100 г. веднъж в историята на една държава – да прехвърлим милиардна държавна собственост в частни ръце. От начина, по който ще го направим, зависи каква средна класа ще има България и дали ще има средна класа въобще”, отбеляза той.
По думите му това е било шанс да се създадат "хора, базово почтени към принципите на демокрацията”, но вместо това са били облагодетелствани кадри на номенклатурата и на "Държавна сигурност”. "Комунизмът не рухна заради достойните усилия на хора като Вацлав Хавел, Валенса или българския герой Илия Минев. Той рухна, защото беше замислен в лабораториите на най-висшите етажи на комунистическата партия на Съветския съюз. На бившите комунистически величия им беше писнало да ги ругаят като нарушители на човешките права, да управляват най-богатата страна – СССР, и да не могат да оставят това богатство в наследство на своите деца и внуци. Тогава разбраха колко по-добре е да извършат т.нар преход, да влязат в т.нар пазарна икономика, но доминирана от тях. Това се случи в Източния блок”, подчерта Стоянов пред bTV.
По думите му станалото у нас през 90-те е създало чувството на несправедливост в българското общество. То, според президента, "разяжда тъканите на едно общество повече от бедността или от ниските пенсии”.
"Мнозина днес у нас са склонни да винят за състоянието, в което се намираме, демокрацията или Европейския съюз. Забравят, че демокрацията, освен върховенство на закона, човешки права и свободи, пазарна икономика, изисква и традиция, която на нас ни липсва. Същата тази демокрация функционира в Германия, Франция, Холандия, Белгия.
След като там може да даде плодове, трябва да се запитаме защо у нас не може”, коментира президентът. Той се върна 20 години назад и коментира за Жан Виденов, че макар да е бил "олицетворение на непроменящата се БСП”, а защитил националния интерес, като е спрял проекта "Топенерджи”, който е щял да даде на българо-руска компания газопреносната инфраструктура у нас, както и земята под нея. Според Петър Стоянов "политическият процес в България вече щеше да се управлява от това дружество”.
Още по темата Петър Стоянов: За България няма по-сигурен пристан от ЕС